Czworobok

Adres:

Rynek, Włodawa

Włodawa to nadbużańskie miasteczko, które położone jest na malowniczym Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim. Włodawa otrzymała prawa miejskie w 1534 roku.

Jak przystało na miasto, ma swój rynek, który do czasów nam znanych zachował swój kształt pochodzący z XVIII wieku, a wokół którego zlokalizowane są ciekawe obiekty architektury, które warto zobaczyć. Zabudowę miasta obejmująca część środkową rynku stanowi ulokowany pośrodku włodawskiego rynku, bliżej strony wschodniej, tzw. Czworobok. Jest to zabytkowy zespół kramów i jatek, pochodzący z początku XVIII wieku. Zlokalizowany pomiędzy ulicami Okunińską, Rynkiem a ul. Czworobok. Handel w tamtych czasach odgrywał najważniejszą rolę w życiu mieszkańców Włodawy, a kramnice stanowiły centrum handlowe miasteczka. Czworobok był własnością włodawskich kupców i rzemieślników, w większości pochodzenia żydowskiego. Ten późnobarokowy obiekt to parterowe kramnice, które otaczają dziedziniec w kształcie kwadratu. Kompleks jest o jednolitej bryle, w której umieszczono naprzeciw dwie bramy przejezdne. Bramę od strony zachodniej zdobi figura jeźdźca z wyciągniętą szabla, figurka jest blaszana. Tradycja mówi, iż przedstawia rannego w pojedynku z Wołodyjowskim Bohuna. Ten zespół handlowy na włodawskim Rynku to interesujący zabytek, a przede wszystkim unikatowy w Polsce przykład kramów pochodzących z okresu baroku. Murowane Kramnice prawdopodobnie wybudował Jerzy Flemming, podskarbi litewski, właściciel miasta, za którego czasów odbywały się we Włodawie słynne włodawskie jarmarki. Czworobok wielokrotnie był przerabiany na przestrzeni XIX i XX wieku, ale zachował swój pierwotny charakter. Budowla ta tworzy wewnętrzny dziedziniec, zbudowana jest na planie kwadratu, tworząc zespół sklepionych ze sobą kramnic. Zespół kramów „Czworobok” został wpisany do rejestru zabytków w 1972 roku.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3413