Nowy cmentarz żydowski we Włodawie

Adres:

Włodawa

Cmentarz żydowski we Włodawie, tzw. nowy cmentarz żydowski został założony w XIX wieku, zajmuje tereny przy obecnych ulicach: Jana Pawła II, Reymonta i Mielczarskiego.

Jest jedynym obiektem cmentarnym, który do dzisiejszych czasów nie został zabudowany. Cmentarz dawniej miał kształt nieregularnego czworoboku, zajmował powierzchnię około 3 hektarów. Podczas II wojny światowej cmentarz został zniszczony, z biegiem lat uległ dewastacji, zniszczeniu uległy podczas wojny macewy z cmentarza, a tereny po cmentarzu powoli stawały się przeznaczane na wypas bydła. Kilka odnalezionych macew z cmentarza zabezpieczono i przekazano do przechowania w miejscowym muzeum. Jednym z ostatnich pochówków po wojnie na terenie tego cmentarza był pogrzeb w 1952 roku Henryka Giejera, żydowskiego partyzanta jego ostatnią wolą było by pochować go w tym miejscu na cmentarzu żydowskim. W 1956 roku cmentarz przekształcono na wniosek Prezydium Powiatowej Rady Narodowej we Włodawie w park miejski, taką rolę spełnia do znanych nam czasów. W ostatnich latach na terenie cmentarza pojawiły się tablice informujące o przeszłości tego miejsca, postawiono też pomnik wystawiony II Warszawskiej Brygadzie Saperów. Ślady jednego z grobów pozostałych po cmentarzu są od ulicy Jana Pawła II. Cmentarz - park jest zadbany, odwiedzany, niemal na każdym jego rogu można znaleźć informację o tym, że jest to cmentarz - informują o tym parkowe tablice i napisy o treści:" Tu znajduje się cmentarz żydowski założony w XVIII wieku. Nagrobki zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Uszanuj miejsce wiecznego spoczynku". Na cmentarzu tym, oprócz mieszkańców Włodawy pochodzenia żydowskiego spoczywają żołnierze polscy pochodzenia żydowskiego, którzy zostali w 1939 roku rozstrzelani w pobliżu Włodawy. Teren cmentarza - parku obecnie jest ogrodzony, znajduje się pod nadzorem władz miejskich.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1773