Pomnik Tadeusza Kościuszki we Włodawie

Adres:

Włodawa

Jest takie miejsce we Włodawie, przy którym odbywają się niemal wszystkie uroczystości patriotyczne, to pomnik Tadeusza Kościuszki.

Dzieje jak i sama historia powstania pomnika, który z pierwotnie założonego stał się w kolejnych latach innym, przy zachowaniu minimalnych kosztów przeróbki, może niejednego zadziwić. Pomysł powstania monumentu to chęć uwiecznia pobytu i wizyty pary carskiej Mikołaja II i Aleksandry Fiodorowny, która odbywała się w 1903 roku we Włodawie, przy okazji manewrów wojskowych. Pomnik powstał sześć lat po wizycie, moment powstania pomnika poprzedzony był zbiórką funduszy na terenie powiatu wśród mieszkańców. Pierwotnie pomnik miał formę pięciometrowego obeliska, zwieńczony był trzema stopniami i figurą czarnogłowego orła, wykonany był z piaskowca. Otoczenie pomnika wsparte było słupkami połączonymi ze sobą łańcuchami, na słupkach wykonane były głowy lwów. Lokalizacja pomnika obejmowała rynek miejski, niedaleko cerkwi. Przygotowano pod niego specjalne podwyższenie. Boczne ściany obeliska posiadały daty wizyty i odsłonięcia pomnika. Gdy Polska odzyskała niepodległość usunięto wszystkie napisy na pomniku, pomnik został przebudowany. Cesarski orzeł został zastąpiony polskim, na cokole umieszczono popiersie Tadeusza Kościuszki, które zostało wykonane z mosiądzu. Popiersie imperatora zastąpiono popiersiem naczelnika, reszta monumentu pozostała bez zmian. W czasie II wojny światowej w 1942 roku udało uratować się tablicę i orła, bowiem Niemcy zasadzili usunięcie pomnika. Po wojnie pomnik został odbudowany. Na nowo został osłonięty 1 maja 1948 roku. Obecnie portret Tadeusza Kościuszki wykonany jest z brązu. Od kilku lat trwają kwesty, by zebrać fundusze i rozpocząć prace renowacyjne, które mają przywrócić świetność pomnika, po wcześniejszej konserwacji i remoncie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1474