Wodowskaz Włodawa

Adres:

Włodawa

Stan wody na „Bugu we Włodawie...” to komunikat nadawany w programie polskiego radia przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na temat stanu wód polskich rzek, który codziennie, od lat przywołuje nazwę pięknego miasta Lubelszczyzny.

Miasto Trzech Kultur, jakim określa się Włodawę, położona na skarpie otaczającej rzekę Bug, oprócz zabytków ma także nietypowe miejsce, które warto zobaczyć – wodowskaz. Wodowskaz we Włodawie zbudowany został w październiku 1965 roku, znajduje się poniżej nasypu po dawnym moście zniszczonym podczas II wojny światowej, w rejonie ulicy Lubelskiej. Prowadzi do niego zwykła ścieżka, rozczarowaniem może być brak tablicy informacyjnej o charakterze miejsca, jest tylko zwykła deska z napisem, powieszona na drzewie, Ale poniżej możemy zobaczyć zejście w dół rzeki i oznaczony wodowskaz skośny, tzw. schodkowy. Wraz ze zmianą stanu wody przesuwa się linia brzegowa, która zaznaczana jest pomiarem na wodowskazie. Nad wodowskazem znajduje się niewielki budynek w którym umieszczono w 1970 roku limnigraf – urządzenie pozwalające rejestrować przez cały czas poziom wody na rzece Bug (jest to urządzenie pracujące w trybie ciągłym, tzw. samopiszące). Wodowskaz to także miejsce, gdzie są wodowane kajaki, gdy wybieramy spływ szlakiem kajakowym Poleskiej Doliny Bugu. Od strony rzeki wodowskaz jest bardziej widoczny, a parametry stanu wody oznaczono trzema różnymi kolorami. Stan ostrzegawczy oznaczany jest kolorem niebieskim, gdy poziom wody wynosi od 250 do 350 centymetrów, a stan alarmowy oznaczony kolorem czerwonym obejmuje pomiary dokonane powyżej 350 centymetrów. Znajomość stanów pomiarowych to informacja istotna dla mieszkańców nadbużańskich miejscowościa a także dla kajakarzy, którzy organizują spływy doliną Bugu. Ciekawostką tego miejsca jest także to, że gdy udokumentujemy dokonany przez nas samodzielny odczyt stanu wody nad Bugiem we Włodawie możemy otrzymać certyfikat odczytu, który wystawi nam punkt Włodawskiej Informacji Turystycznej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2826