Zegar słoneczny na rynku we Włodawie

Adres:

ul. Rynek 4, Włodawa

Ziemia Włodawska i Włodawa to rejon, który wyróżnia się bogactwem ochrony przyrody, położony na terenie Poleskiego Parku Narodowego, w otoczeniu parków krajobrazowych to miejsca, które zapraszają i zachęcają do rodzinnego, wakacyjnego wypoczynku.

Miasto Trzech Kultur, jak nazywana bywa Włodawa, kilkunastotysięczne miasto ma kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, zanim wybierzemy odpoczynek na łonie nadbużańskiej przyrody. Trzy świątynie: cerkiew, kościół barokowy i Wielka Synagoga zapewne wpisują się w kalendarz zwiedzania każdego turysty. Ale jest jeszcze jedno ciekawe miejsc, które pojawiło się całkiem niedawno i stanowi ciekawostkę i atrakcje Włodawy. Warto wybrać się zobaczyć je, wybierając chwilę wolną pomiędzy wypoczynkiem a zwiedzaniem. Do pokonania nie będziemy mieli długiej trasy, bowiem znajduje się niemal w samym centrum. Jest to atrakcja, która zainteresuje zapewne starszych, ale z zainteresowaniem pewno przyjrzą się jej młodsi. I co najważniejsze, atrakcja, która nie wymaga od nas nakładów pieniężnych. Jedyną niedogodnością może być pochmurna pogoda. To zegar słoneczny we Włodawie. Tuż przy rynku, na południowej ścianie dwuskrzydłowego budynku, którego rzut jest w kształcie litery L i przypomina wiele blokowisk, co nie wyróżnia od innych tego typu obiektów wybudowanych w roku 1978, od strony południowej fasady na elewacji, dostrzec możemy niecodzienną ciekawostkę. Lokalizacja adresu to ul. Rynek 4. Umieszczono na niej w 1980 roku zegar słoneczny, który stał się jednym z najnowszych rozpoznawalnych symboli miasta. Zegar wskazuje czas miejscowy, czas letni oraz czas zimowy. Opis – wykres zamieszczony poniżej zegara wskazuje nam, iż w zależności jaki mamy miesiąc roku należy odjąć lub dodać minut – podane są wartości od plus 15 do minus 15 minut. Pod zegarem słonecznym umieszczony został namalowany herb miasta Włodawy – rycerz.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2927