Kaplica Wszystkich Świętych

Adres:

Partyzantów, 29-100 Włoszczowa

Włoszczowa to niewielka miejscowość znajdująca się w województwie Świętokrzyskim. Ze względu na dogodne położenie wśród zielonych połaci lasów bardzo chętnie jest ona odwiedzana przez miłośników spacerów po leśnych ścieżkach.

Warto tu przyjechać zwłaszcza na jesień, kiedy to po lekkich opadach deszczu można w krótkim czasie uzbierać pełne kosze grzybów. Bogactwa naturalne Włoszczowej to jednak nie jedyne jej atuty. Na terenie gminy znajduje się także kilka atrakcyjnych zabytków architektonicznych o bogatej i bardzo ciekawej historii. Do jednych z nich z całą pewnością należy cmentarna kaplica pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Ta niewielka świątynia położona na obszarze cmentarza parafialnego we Włoszczowej została wzniesiona w drugiej połowie osiemnastego wieku. Jej fundatorką była Ewa Małachowska, pochodząca z rodziny Mięcińskich. Budowa świątyni w 1786 roku miała być wypełnieniem testamentu jej męża - Mikołaja Małachowskiego, który za życia był wieloletnim wojewodą sieradzkim. Fasada kaplicy została wzniesiona w stylu klasycystycznym. Najbardziej charakterystyczne cechy klasycyzmu to przede wszystkim wzornictwo oparte na tradycjach pochodzących ze starożytnego Rzymu, gdzie dominowały budowle wzniesione z jasnego kamienia i ozdobione kolumnami. Najbardziej znanym elementem włoszczowskiej kaplicy cmentarnej jest kamienne epitafium znajdujące się w jej wnętrzach. Jak szacują historycy pochodzi ono najprawdopodobniej z końcówki szesnastego wieku. Poświęcone jest synowi podstarosty chęcińskiego, który zmarł zaledwie w wieku osiemnastu miesięcy. Tekst epitafium wyraża głęboki żal opuszczonego ojca i tęsknotę za synem, który na wieczność odszedł z tego świata. Zabytkowa cmentarna kaplica pod wezwaniem Wszystkich Świętych na co dzień jest zamknięta zarówno dla osób zamieszkujących okolicę jak i dla turystów. Jest jednak jeden okres w ciągu roku, gdy w świątyni odprawia się Msze i Nabożeństwa. Jest to tak zwana Oktawa Wszystkich Świętych - czyli okres ośmiu kolejnych dni zaczynający się pierwszego listopada. Warto w tym czasie wybrać się do Włoszczowej aby zwiedzić zabytkowe wnętrze świątyni.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1588