Kopiec św. Jana Nepomucena

Adres:

Włoszczowa

Włoszczowa to miejscowość znajdująca się w województwie świętokrzyskim pomiędzy Częstochową a Kielcami. Leży ona na Wyżynie Przedborskiej, która obfituje w liczne tereny zielone. Jest to doskonała okolica na krótki rodzinny odpoczynek.

Prócz wielu leśnych ścieżek znajduje się tu też kilka ciekawych zabytków, które koniecznie trzeba odwiedzić odpoczywając w tej malowniczej okolicy. Jedną z najbardziej interesujących ciekawostek historycznych, jakie znajdują się na terenie gminy Włoszczowa jest średniowieczny Kopiec św. Jana Nepomucena. Nazwa tego miejsca wzięła się od barokowej figurki z wizerunkiem świętego, która znajduje się na szczycie niewielkiego wzniesienia. Przed laty tereny wokół kopca były bardzo podmokłe - dominowały tu bagna. Jednak sytuacja ta diametralnie zmieniła się w trakcie drugiej wojny światowej, kiedy to Niemcy przeprowadzili osuszanie terenu. Dziś wokół Kopca św. Jana Nepomucena rozpościerają się łąki, na których można zaobserwować wiele gatunków ptactwa. Historia powstania kopca sięga najprawdopodobniej czasów średniowiecznych. Jak udało się ustalić archeologom, którzy przez kilka lat na terenach wokół kopca prowadzili intensywne badania archeologiczne, przed wieloma wiekami znajdował się tu stożkowaty gród mieszkalno obronny należący do lokalnego możnowładcy. Miejsce to jest o tyle wyjątkowe, że odkryto tu pierwszy jak do tej pory most prowadzący do budowli tego typu. Drewniana konstrukcja mostu umożliwiała bezpieczną przeprawę przez fosę otaczającą niewielkie wzniesienie. Jak wskazują badania archeologów grodzisko pochodzi najprawdopodobniej z przełomu czternastego i piętnastego wieku. Na kopcu usypanym z ziemi o okrągłym przekroju lokalny możnowładca wzniósł najprawdopodobniej wieżę o charakterze mieszkalno - obronnym na którą składało się kilka kondygnacji. Budowla posiadała również solidne podpiwniczenie.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1409