Kościół pw. Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie

Adres:

Partyzantów 3, 29-100 Włoszczowa

Telefon:

41 394 28 88

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny we Włoszczowie to jeden z najważniejszych zabytków sakralnych na terenie gminy.

Został on wybudowany na planie krzyża. Kościół pochodzi z siedemnastego wieku, a dwa stulecia później miała miejsce jej rozbudowa. Jednym z największych skarbów włoszczowskiej świątyni są organy piszczałkowe, które ze względu na swoje wyjątkowe właściwości zostały wpisane do rejestru zabytków. Organy zostały stworzone w osiemnastym wieku, następnie kilkukrotnie je remontowano. Ostatnia renowacja tego instrumentu została przeprowadzona kilka lat temu. Wówczas organy znacznie rozbudowano - z trzynastogłosowych do dwudziestu dwóch głosów. Ze względu na miejsce w jakim organy przebywają była to maksymalna możliwość rozbudowy. Nowy instrument przed oddaniem do użytku został poświęcony przez lokalnego biskupa - Kazimierza Ryczana. Oprócz organów w świątyni znajdują się również inne bardzo ciekawe elementy na które z całą pewnością warto choć na chwilę zwrócić swoją uwagę. W nawie głównej kościoła umieszczono obraz przedstawiający wizerunek Świętej Panienki z Dzieciątkiem Jezus na rękach. Po obu stronach Maryi ukazano dwóch klęczących świętych - Joachima i Józefa, a nad nimi wznoszą się aniołowie. Ze względu na doniesienia o licznych uzdrowieniach dokonywanych za wstawiennictwem Przenajświętszej Panienki Włoszczowa stała się bardzo ważnym ośrodkiem kultu Maryjnego w województwie świętokrzyskim. W 2007 roku świątynia została podniesiona do rangi sanktuarium, czego bezpośrednim wyrazem była koronacja insygniami papieskimi obrazu maryjnego. Nieopodal świątyni znajduje się cmentarz parafialny, na którym podziwiać można klasycystyczną kaplicę cmentarną pod wezwaniem Wszystkich Świętych pochodzącą z drugiej połowy osiemnastego wieku. Obiekt ten jest zwykle zamknięty dla zwiedzających, a nabożeństwa odbywają się w nim jedynie podczas Oktawy Wszystkich Świętych.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1202