Leśna Ścieżka Edukacyjna "Poznajemy Las"

Adres:

Włoszczowa

Ścieżka powstała w 2005 roku z inicjatywy Nadleśnictwa Włoszczowa, które podjęło się również realizacji projektu. Od 2007 roku można na niej trafić na taras widokowy, drewniane kładki oraz miejsca do odpoczynku, czyli stoliki i ławki.

Trasa ma około 3, 5km długości i liczy sobie 14 przystanków. Pierwszy to wiata edukacyjna z punktem edukacji leśnej oraz Leśna Izba Edukacyjna, drugim to szkółka leśna, trzeci punkt to tablica informacyjna „Las świeży” zawierająca szczegóły na temat gleb, składzie gatunkowym drzewostanu i obszarze jaki zajmuje ten rodzaj lasu. Kolejnym czwartym przystankiem jest "Uprawa leśna na siedlisku boru mieszanego wilgotnego", gdzie dowiedzieć się więcej można o fazach rozwoju drzewostanu, a naszą wiedzę urozmaici przystanek piąty mówiący o roślinności znajdującej się w poszczególnych warstwach lasu. Przystanek szósty to drewniany taras z widokiem na bagno, natomiast siódmy nosi nazwę "Znaczenie lasu w produkcji drewna - zasadność wycinania lasu, celowość ekonomiczna tego procesu - wprowadzenie podszytów w lesie" i pokazuje między innymi warstwy pnia drzewa. Na przystanku ósmym poza zdobyciem wiedzy można również odpocząć i zjeść np. drugie śniadanie. Dalej natrafiamy na przystanki: "Bór bagienny na torfowisku wysokim", "Podział powierzchniowy lasu, linie podziału powierzchniowego, słupek oddziałowy, numeracja, mapa leśna", "Zwierzyna leśna, gospodarka łowiecka w lasach", "Procesy naturalnego wydzielania się drzew, rola drewna martwego w ekosystemie leśnym", "Nora borsuka", oraz ostatni zatytułowany "Płody runa leśnego: jagody, poziomki, grzyby - ważnym źródłem dodatkowych przychodów miejscowej ludności i zachętą do rekreacyjnego spędzania wolnego czasu". Wyprawa na ta ścieżkę przyniesie wiele dobrego, ponieważ poza zdobyciem nowej wiedzy można również przebywać na świeżym powietrzu. Nie jest to rozrywka skierowana wyłącznie dla dzieci, dorośli również najdą tu informacje, które ich zaskoczą.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 643