Rowerowy Szlak Pielgrzymkowy „Miejsca Mocy”

Adres:

Włoszczowa

Szlak został wytyczony w 2007 roku wywodząc się z pomysłu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz dofinansowaniu ze strony gminy Włoszczowej i Secemin. Jest to bardzo specyficzny szlak, którego głównym celem jest odwiedzenie miejsc kultu religijnego.

Długość szlaku żółtego, ponieważ właśnie tak został oznakowany wynosi, aż 584, 5km. Co istotne 79km tej trasy przechodzi przez powiat Włoszczowski i znajduje się w nim siedem z łącznej liczby trzydziestu przystanków. Pierwszy z nich to Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olesznie, którego budowa rozpoczęła się w 1643 roku, a zakończyła dopiero w 1680. Kolejny przystanek to wzniesiony w stylu gotyckim Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Kurzelowie. Następne na liście jest Sanktuarium Matki Bożej Włoszczowskiej, które zostało rozbudowane z wcześniejszej kaplicy. Podążając dalej natrafia się na następne przystanki, czyli: powstały w latach 1640-1659 Kościół pw. św. Floriana i Wniebowzięcia NMP w Czarncy, wzniesiony w 1402 r Kościół pw. św. Katarzyny i Jana Ewangelisty w Seceminie, gotycki Kościół pw. św. Małgorzaty w Moskorzewie, Sanktuarium Matki Bożej "Płaczącej" w Dzierzgowie, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (autor nieznany). Dla ułatwienia poszukiwań tych miejsc przed każdym z nich ustawiono tablice informacyjną. Znajduje się na niej mapa, opis atrakcji i jej zdjęcie. Istnieje także możliwość zakupu dokładnej mapy z opisem całej trasy w punkcie informacji turystycznej we Włoszczowie. Informacji można również szukać na stronie internetowej gminy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 698