Szlak rowerowy „Lasami dookoła Włoszczowy”

Adres:

Włoszczowa

Czerwony szlak rowerowy o długości 70 kilometrów został opracowany i wytyczony w latach 1999-2001. Niestety w skutek szlaki uległy zniszczeniu.

W roku 2008 podjęto decyzję o odnowieniu szlaku. Od tego czasu rzetelnie wykonywane są prace dotyczące organizacji i oznaczeń na trasie, dzięki czemu stale przybywa na nią turystów. Trasa, która biegnie głównie w samych lasach oprowadza po trzech gminach: Włoszczowy, Krasocinach i Kluczewskiej. Na samym początku szlaku znajduje się Szkółka Leśna, w której można dowiedzieć się więcej o florze i faunie terenu, przez który będzie się przejeżdżało. Miejsce to spodoba się nie tylko dorosłym, ale także dzieciom ponieważ znajdują się tam takie obiekty jak: wiata edukacyjna, Leśna Izba Edukacyjna, czy Leśna Ścieżka Dydaktyczna pt.: „Poznajemy las”. W związku z tym jest to bardzo zachęcający początek do dalszej przygody związanej nie tylko z przyrodą, ale również kulturą i zabytkami Ziemi Włoszczowskiej. Sama trasa wynosi 70km jednak należy jeszcze pokonać łącznik o długości 7, 5km na początku i końcu wyprawy. Głównymi punktami całej trasy są: wspomniana na początku Szkółkę Leśną w Koniecznie - Nieznanowice - Rząbiec - zbiornik wodny Budko - stawy Feliksówka - Belinę - zbiornik wodny Biadaszek - Chotów - stawy Kuźnica Stara i Kuźnica Nowa - Jamskie - Zabrodzie - Zmarłe - Kluczewsko - Komparzów - Kurzelów - grupę pomnikowych dębów Dronowe Niwy - Jeżowice - Janów - zalew Klekot - Czarncę – Kąty. Jako iż każdy ma inny poziom kondycji fizycznej, to zaproponowano pięć etapów pokonania trasy. Pierwszy wynosi 25, 6km, drugi 29, 4km, trzeci 32, 2km, czwarty 28, 8km i piąty 23, 6km. Przejazd po tej okolicy można również podzielić na dwa dni, a sprzyja temu rozwinięta gospodarka agroturystyczna.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 670