Dolina Wodąca

Adres:

Wolobrom

Dolina Wodąca położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w gminie Wolbrom. Znajduje się ona dokładnie pomiędzy wsią Smoleń, która należy do województwa śląskiego, a Domaniewicami, które podlegają już pod województwo małopolskie.

Dolina ta leży w pobliżu rzeki Pilicy. Jej cechą charakterystyczną, która odróżnia ją od pozostałych jurajskich dolin, jest to, że nie ma w niej żadnej rzeki, strumienia, potoku – słowem, żadnego cieku, które są w każdej innej dolinie, zwłaszcza na Jurze. Dolinę otaczają liczne wapienne ostańce, czyli samotne skały. Dolina Wodąca szczególnie jest znana z istniejącego tutaj bardzo charakterystycznego miejsca, które nazwano Zegarowymi Skałami. Znajduje się przy nich również Jaskinia Zegarowa oraz Jaskinia Jasna. Oprócz tego, bardzo popularna wśród turystów jest także skała Biśnik, przy której znajdziemy również dwie groty: Jaskinię Biśnik oraz Jaskinię Psią. Oprócz nich, warto wymienić także Grodzisko Pańskie i Grodzisko Chłopskie. W Grodzisku Pańskim w XVII wieku działała nawet fałszywa mennica, co jest dużą ciekawostką na temat tego miejsca. W tej właśnie dolinie znaleziono najstarsze w Polsce ślady osadnictwa, które pochodzą sprzed około 150-120 tysięcy lat. To właśnie Jaskinia Biśnik jest tym miejscem, o którym wiemy, że mieszkali tu neandertalczycy. Natrafiono tu nawet ślady bytności istot przedneandertalskich sprzed około 500-400 tysięcy lat! Badania archeologiczne wykazały również fakt, że kiedyś niektóre ze skał w Dolinie Wodącej były ufortyfikowane i stanowiły swego rodzaju twierdzę, zaś liczne jaskinie na tym terenie dawały schronienie mieszkańcom. Od strony wsi Smoleń możemy zobaczyć górujące nad doliną ruiny gotyckiego zamku. Od strony Domaniewic, u wylotu doliny zaś znajduje się niewielkie źródło. Dolina została również przygotowana do zwiedzania przez turystów. Jest przez nich bardzo chętnie odwiedzana, ponieważ przecinają ją liczne znane szlaki jurajskie. Miejsce jest niezwykle piękne i urokliwe, dlatego warto się tutaj wybrać.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2501