Dom kultury w Wolbromiu

Adres:

ul. Leśna 2, Wolbrom

Telefon:

32 644 13 41

606 721 082

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Działalność Domu Kultury koncentruje się głównie na pracy w dziedzinie edukacji kulturalnej, folkloru i sztuki ludowej, w związku z czym organizowane są liczne imprezy i wystawy o charakterze konkursowym, a także utrzymywany jest stały kontakt z twórcami ludowymi i zespołami obrzędowymi. Centrum jest także organizatorem imprez kulturalnych, a także rozmaitych zajęć cyklicznych dla dzieci i dorosłych w ciągu całego roku.
Pod patronatem DK działa od 1979 r. Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”, który prezentuje swój bogaty program podczas koncertów, konkursów i przeglądów na wielu scenach Polski i Europy.
Przy Domu Kultury działają ponadto: kółko plastyczne dla dzieci, pracownia malarstwa i rysunku, warsztaty muzyczne, rytmika - zajęcia taneczne dla najmłodszych dzieci.
Od 1990 roku pod patronatem placówki działa Teatr Tańca „Actus Animi”, a od 2007 roku Formacja Tańca Nowoczesnego “7th STEP”. Propozycją DK dla osób starszych i nieczynnych zawodowo jest projekt integracyjno-aktywizujący Uniwersytet Trzeciego Wieku – Nowe Horyzonty. Cyklicznie organizowane są m.in.: amatorskie spotkania ze sztuką, międzyszkolne potyczki taneczno-muzyczne czy konkurs Wolbromskiej Wiosny Poetyckiej. DK jest także współorganizatorem imprezy „Dni Wolbromia” - corocznego święta miasta. Placówka nadzoruje także pracę orkiestr dętych OSP i zespołów regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich.
W przestronnej sali widowiskowej wyświetlane są projekcje Kina „Radość” oraz odbywają się regularnie występy estradowe, teatralne i kabaretowe gwiazd polskiej sceny oraz twórców lokalnych.   

Teatr Tańca ACTUS ANIMI
Teatr Tańca Actus Animi powstał we wrześniu 1999 r. Zadebiutował na I Amatorskim Spotkaniu ze Sztuką w marcu 2000 r. Zaprezentował wtedy spektakl “Człowiek”, który w kwietniu 2000 r. dał mu I miejsce na Powiatowym Festiwalu Kultury w Olkuszu i I nagrodę na Wojewódzkim Festiwalu Dziecięcych Form Muzycznych „Skawina 2000”.
Obecnie zespół trudno jest jednoznacznie zakwalifikować: amatorski – bo żaden z tancerzy nie posiada wykształcenia tanecznego. Profesjonalny – ponieważ zdobył już uznanie fachowców, czego dowodem jest siedem choreografii, wiele nagród, itd . Aby wykonać zdecydowany krok w stronę profesjonalizmu musieli niestety zrezygnować z tworzenia nowych choreografii, obecna praca zespołu ukierunkowana jest na osiągnięcie możliwie jak najwyższej jakościowo techniki tańca. Motywem podejmowanych działań jest konieczność posiadania flagowego spektaklu. Do tego miana obecnie pretendują spektakle „π” oraz „Nous”.


ZPiT “Wolbromiacy”
Zespół powstał w 1979 roku przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej działającym przy Miejskim Ośrodku Kultury w Wolbromiu. Działa on przy Centrum Kultury Promocji i Informacji w Wolbromiu. W Zespole tańczą i śpiewają dzieci i młodzież w wieku 9 – 19 lat.
Głównym celem zespołu jest prezentacja:
•polskiego folkloru i tradycji ludowych różnych regionów Polski,
•możliwie wierne odtworzenie autentycznych tańców narodowych i ludowych,
•piosenek, przyśpiewek i muzyki ludowej.
Repertuar Zespołu to piosenki, przyśpiewki i tańce:
•lubelskie: cygan, mach;
•łowickie: kujawiak, oberek;
•rzeszowskie: lasowiak, polki – z kropką, suwana, dzwon wściekła;
•narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak, oberek, mazur;
•śląskie: mietlorz, trojak, koziorajki, diabołek;
•suita tańców polskich Kiesewetter’a;
•“Na Krakowskim Rynku” – barwne widowisko taneczne, stanowiące zbiór przyśpiewek, tańców, obrzędów i scenek rodzajowych regionu krakowskiego z udziałem postaci “przekupek” i “Lajkonika”.
Oprócz występów Zespół prezentuje swoje osiągnięcia na licznych konkursach i przeglądach w kraju i zagranicą. Kierownikiem Zespołu i choreografem jest Agnieszka Gołembiowska – Karoń.


Formacja Tańca Nowoczesnego “7th STEP”

Formacja 7th Step powstała z inicjatywy Katarzyny Gałązki-Biedul w 2007 roku.
W swoich choreografiach zespół wykorzystuje najnowsze formy tańca nowoczesnego. Działa on przy Domu Kultury w Wolbromiu.
Spektakle:
“Czarno na białym” (2007)
“Na pięcie” (2008)

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1298