Kamienna Góra

Adres:

Wolbrom

Kamienna Góra w Wolbromiu to bardzo dobrze znane mieszkańcom wzniesienie, które mieści się dokładnie na południe od miasta, w dość spokojnej, wręcz odludnej okolicy.

Jest to dosłownie góra, której szczyt zwieńczony jest stalowym, milenijnym krzyżem. Jest to doskonały punkt widokowy, z którego możemy podziwiać rozległą panoramę na Wolbrom i okolicę miasta. Warto się tu wybrać, jeśli chcemy zobaczyć piękne tutejsze krajobrazy z nieco innej perspektywy. Jest to także wspaniałe miejsce dla wszystkich tych, którzy lubią odpoczynek na łonie natury, w ciszy i spokoju. Kamienna Góra jest bowiem bardzo cichym miejscem, raczej rzadko odwiedzanym przez turystów, dlatego też możemy tam liczyć na relaks i uspokojenie myśli. Najlepiej poczują się tu te osoby, które lubią zwiedzać miejsca nieznane i nieoblegane przez tłumy, do których trzeba znaleźć samodzielnie drogę. Warto po prostu zapytać o nią mieszkańców – na pewno ktoś nas właściwie skieruje, tak, żebyśmy nie musieli niepotrzebnie krążyć. Widok panoramy okolic pozwala się wyciszyć i złapać dystans. Nie bez powodu mówi się nawet, że kiedy wejdzie się na jakieś wzniesienie, to z góry nawet i nasze problemy wydają się mniejsze. Tak samo jest właśnie z Kamienną Górą w Wolbromiu – to jedno z tych słynnych wzniesień poza centrum, gdzie możemy posłuchać śpiewu ptaków i przyjrzeć się z daleka zabieganemu miastu. W pobliżu Kamiennej Góry, na rozdrożach ulicy Łukasińskiego i polnej drogi, tuż za tak zwanymi Rajami, mieściła się kiedyś kapliczka. Wybudowano ją dla upamiętnienia miejsca, w którym polegli austriaccy żołnierze (dokładniej, żołnierze pochodzący z Austro-Węgier). Powstała ona w 1915 roku. Wewnątrz kapliczki znajdował się obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Przez wiele lat również właśnie w tej kapliczce siostry karmelitanki prowadziły lekcje religii, które się tu regularnie odbywały. Kapliczka została rozebrana w lipcu 2008 roku. Nie jest to jednak koniec jej historii, ponieważ na jej miejscu wybudowano nową.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2304