Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Gołaczewach

Adres:

Gołaczewy 15, 32-340 Gołaczewy

Gołaczewy to najbardziej zaludniona miejscowość w gminie Wolbrom w województwie małopolskim. W niej właśnie znajduje się zabytkowy kościół pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny w Gołaczewach.

Nie jest znana dokładna data jego powstania – istnieje jednak wiele przypuszczeń na ten temat. W XIV wieku leżąca tu wieś weszła w skład biskupiego klucza jangrockiego. Przypuszcza się, że został wybudowany w roku 1430 lub też 1490. Właścicielem miejscowości był wtedy Iwo Odrowąż, biskup krakowski. W 1225 roku wybudował on i uposażył pierwotną, drewnianą świątynię. W XV wieku została ona przebudowana z drewnianej na murowaną. Dokonał tego kanonik krakowski Paweł z Zatora. Po kilku stuleciach, w 1875 roku świątynia została przebudowana i powiększona. Dobudowano wtedy nawę, zakrystię oraz nawet wieżę. Jednym z zaangażowanych w te prace był między innymi architekt Stefan Szyller. W 1885 roku kościół został uroczyście poświęcony przez biskupa kieleckiego Tomasza Kulińskiego. W trakcie I wojny, w 1914 roku został zniszczony, ale szybko go odbudowano – bo już w 1922. We wnętrzu wciąż możemy zobaczyć barokowe sprzęty i epitafia pochodzące z XVII wieku. Parafia przeszła wiele trudnych chwil. Wielokrotnie kościół był rabowany przez Kozaków czy też Austriaków. Mimo to, udało się w nim zgromadzić zabytkowe wyposażenie, które pochodzi z bardzo różnych epok. Warto na pewno zwrócić uwagę na piękny gotycki portal w kruchcie. Zachwyci nas również bez wątpienia barokowe wyposażenie – są to dwa ołtarze boczne, świętego Mikołaja i Matki Bożej. Oprócz tego, możemy tu podziwiać także nowy neogotycki ołtarz główny, na którym przedstawiono postaci Marii Magdaleny i świętych pańskich. Znajduje się tam również dekoracja malarska, wykonana przez Janusza Łęgowskiego. Kościół pod wezwaniem Marii Magdaleny w Gołeczewach obchodzi odpust parafialny 22 lipca. Do tutejszej parafii należą sąsiednie miejscowości takie jak Chełm, Chrząstowice, Kaliś, Podchybie, Zarzecze oraz oczywiście wszyscy mieszkańcy wsi Gołaczewy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3369