Szlak Warowni Jurajskich

Adres:

Wolbrom

Szlak Warowni Jurajskich to jeden z najciekawszych szlaków turystycznych przebiegających przez Jurę Krakowsko-Częstochowską.

Jest on oznaczony kolorem niebieskim i ma długość 152 kilometrów. Na jego trasie leżą słynne strażnice obronne, wybudowane w XIV wieku, których nie objął swoim zasięgiem Szlak Orlich Gniazd. Oba szlaki jednak wielokrotnie się krzyżują. Szlak Warowni Jurajskich biegnie między innymi przez ruiny strażnic w miejscowościach Suliszowice, Przewodziszowice, Łutowiec i Ryczów oraz zamki w Ostrężniku, Morsku, Ogrodzieńcu, Pieskowej Skale i Ojcowie. Oprócz tego przebiega również obok klasztoru w Grodzisku i przez Ojcowski Park Narodowy, oraz rezerwaty Ostrężnik, Góra Zborów i Smoleń. Zaczyna się on we Mstowie Wancerzowie przy zespole klasztornym kanoników laterańskich. Tamtejszy klasztor wybudowano w wieku XV, co oznacza, że jest starszy od Jasnej Góry, zaś kościół przy klasztorze powstał w wieku XVIII. Dalej biegnie on przez Zrębice, obok XVIII wiecznego kościoła parafialnego i następnie do Suliszowic, gdzie zobaczymy ruiny XIV-wiecznej strażnicy. Dalej zobaczymy ruiny zamku Ostrężnik, które pochodzą z początku XIV wieku. Kolejne na trasie są fragmenty murów strażnicy z II połowy XIV wieku w Łutowcu. Następnie znajdujemy się w Podlesicach, gdzie możemy podziwiać zbiór ostańców. Kolejnym punktem na szlaku jest miejscowość Morsko, a w niej pozostałości XV-wiecznego zamku. Dalej mamy ruiny zamku w Ogrodzieńcu-Podzamczu, które datowane są również na wiek XIV. Kolejnym interesującym punktem na trasie jest Ojców, a w miejscowości zobaczymy słynny Ojcowski Park Narodowy oraz ruiny zamku z II połowy XIV wieku. Koniecznie powinniśmy także zatrzymać się na dłużej w Dolinie Będkowskiej, która jest niezwykle malowniczą doliną rzeki Będkówki. Ma ona około 7 kilometrów długości. Na trasie zobaczymy także liczne dużo nowsze obiekty, jak na przykład kościoły, dwory czy też pałace, a nawet dawne osiedla robotnicze czy też dworzec kolejowy z 1914 roku, który znajduje się w Zawierciu. Szlak Warowni Jurajskich kończy się w Rudawie przy tamtejszym kościele parafialnym.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1209