Żółty szlak turystyczny Ojcowski Park Narodowy

Adres:

Zabierzów

Żółty szlak prowadzący tą trasą, to tzw. Szlak Dolinek Jurajskich. Prowadzi z Paczółtowic do Ojcowskiego Parku Narodowego w rejon Pieskowej Skały.

Wędrówkę naszą rozpoczynamy w Paczółtowicach. Zanim jednak wyruszymy na szlak warto zobaczyć i zapoznać się z historią XVI wiecznego kościółka w Paczółtowicach, który położony jest na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Kierujemy się na południe od Paczółtowic trasą prowadzącą około 1, 5 km w kierunku Góry Komarówka, podążamy szlakiem żółtym prowadzącym przez duży kompleks leśny - Las Żarski w kierunku Doliny Szklarki, by po przejściu ok. 1, 2 km u podnóża skały Brodło w Szklarach minąć kościół i kierować się dalej w stronę Doliny Będkowskiej przez kolejne 1, 2 km. Przy wejściu do Doliny Będkowskiej prowadzącej tym szlakiem trasy, mijamy samotne skały: Sokolicę, Wysoką Pytajnik (skałę wchodzącą w skład skał Grupy Pytajników). Podążając dalej mijamy Bramę Będkowską i kierujemy się w kierunku Doliny Kobylańskiej przez około 1, 2 km – kolejną Bramą Kobylańską. Na skraju wsi Kobylany szlak prowadzi dalej przez około 600 m w kierunku punktu widokowego - w Gaju Kobylańskim. Szlakiem prowadzącym wzdłuż Bramy Bolechowickiej – około 2, 4 km, wchodzimy na teren Doliny Bolechowickiej, przez którą rozpościera się szlak prowadzący w kierunku Wierzchowia, mijając wcześniej górą zabudowania wsi Zelków, by po około 3, 8 km znaleźć się u źródeł Kluczwody. Po drodze mijamy jaskinie: Mamutową (masywu skalnego Bardo), Dziką i Wierzchowie. Podążając dalej drogą i wyznaczonym szlakiem musimy przejść przez ruchliwą drogę Kraków-Olkusz na wprost. Po około 700 metrach znajdziemy się na skraju Ojcowskiego Parku Narodowego, idziemy trasą prowadzącą do Prądnika Czajowskiego, wioski położonej w dnie przepływającej rzeki Prądnik. Ruszając dalej asfaltową drogą w kierunku Ojcowa mijamy Bramę Krakowską, by przejść Doliną Sąspówki w kierunku Sąspowa trasa, która przechodzi na lewo od trasy dojazdowej w kierunku Ojcowa (na odcinku około 3 km). Mijając przysiółek Kalinów i malowniczą trasę Wąwozu Sokolec po około 2, 5 km dojdziemy do Maczugi Herkulesa (charakterystycznej skały wpisanej w krajobraz Ojcowskiego Parku) i Pieskowej Skały. Zakończeniem naszej wędrówki winna być wizyta na Zamku w Pieskowej Skale. Trasa malowniczego szlaku pozwala odwiedzić najpiękniejsze miejsca związane z historią Ojcowskiego Parku. Pobliski spacer w drodze powrotnej – po Ojcowskim Parku Narodowym wzdłuż trasy dla ruchu drogowego - pozwali nam odwiedzić Jaskinię Ciemną, Grotę Łokietka, Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego i ruiny zamku w Ojcowie, by minąć po drodze drewnianą zabytkową Kaplicę na Wodzie.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1611