Dwór w Karniowicach

Adres:

Rycerska, 32-082 Karniowice

W Karniowicach, wiosce leżącej w gminie Zabierzów (południowa część Jury Krakowsko-Częstochowskiej) oddalonej 12 km na północny zachód od aglomeracji miejskiej Krakowa, niedaleko od Kobylan, gdzie malownicza trasa zaczyna prowadzić do Doliny Kobylańskiej znajduje się odrestaurowany parterowy dwór z drugiej połowy XVIII wieku.

Dwór jest na planie kwadratu, podpiwniczony. Posiada piękną bryłę z dobudowanymi po obu stronach niewielkimi alkierzami w kształcie wieżyczek, zabudowany jest też portykiem, nad gankiem dworku z nerorokowym szczytem umieszczono oryginalne przyczółki ozdobione herbem Ślepowron i łacińską sentencją „miłość ojczyzny naszym obowiązkiem”. Zarówno dworek jak i ganek został odbudowany w 1860 roku przez Stanisława Mieroszewskiego, radnego miasta Krakowa. Dworek zachował cechy budowli późnobarokowej, poprzez alkierze nawiązuje charakterem do dawnych budowli obronnych. Zespół dworski w Karniowicach obejmuje także barokową sześcioboczną kaplicę dworską p. w. Św. Marii Magdaleny, powstałą w latach dwudziestych XVII wieku (prawdopodobnie została wzniesiona w 1624 r. przez krakowskiego rajcę i aptekarza, Jerzego Pipana ). Kaplica znajduje się na terenie parku otaczającego dwór, wzniesiona została w formie małego kościółka z ołtarzem w środku, gdzie można było odprawiać msze, jest najlepiej zachowaną tego rodzaju kaplicą z pośród najstarszych tego typu obiektów. Stanisław z Brzezia Wojeński Kanonik krakowski, ówczesny dziedzic z Karniowic jak i pierwszy właściciel dworku odnowił kaplicę w 1666 roku. Następnie w 1836 roku Karniowice i kupił i tym samym odnowił kaplicę dworską Stanisław z Sieroszewic Mieroszewski (były marszałek powiatu krakowskiego). Wewnątrz postawił posągi ewangelistów i nowy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. W czasach nam bliższych renowacji karniowickiego dworu podjął się Krakowski Ośrodek Postępu Rolniczego w 1988 r., po 1997 roku zespół dworski w Karniowicach został odnowiony, jest własnością prywatną, niedostępną dla turystów. W pobliskiej odległości od dworku przebiega żółty Szlak Dolinek Jurajskich, prowadzący w stronę Bramy Bolechowickiej.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3941