Dwór w Kobylanach

Adres:

Kobylany

Wśród podkrakowskich jurajskich dolinek najbardziej charakterystyczną przypominająca kanion jest Dolina Kobylańska Kręta.

Pełna stromościennych skał dolina stanowi centrum wędrówek krajoznawców, taterników, którzy postanowili tutaj trenować a także mieszkańców, którzy wybrali się tutaj na spacer by podziwiać niepowtarzalne kształty wyłaniających się krajobrazów skał, bowiem wśród tych ostatnich ta dolina uchodzi za najczęściej wybieraną do spacerów. Zanim znajdziemy się jednak u wrót jej dolnej części skały Bramy Kobylańskiej trafimy do wioski Kobylany, jadąc od strony Bolechowic czy Radwanowic. Nazwa wioski Kobylany pochodzi od kobylników, którzy pracowali na dworze księcia. Przez wieki mieszkańcy tych rejonów zajmowali się rolnictwem i hodowlą bydła, w krajobraz wioski wpisały się młyny i karczmy. Na terenie Kobylan jak sugeruje sama nazwa tej prawie XIV wiecznej miejscowości istniał tutaj dwór w raz z folwarkiem, który powstał w XVII wieku. Jednak po II wojnie światowej został zniszczony a na jego miejscu powstały budynki gospodarstwa rolnego, które obecnie należą do Instytutu Zootechniki w Balicach. Z zabudowy dworskiej w Kobylanach pozostała do czasów nam obecnych murowana stodoła sięgająca historią początku XIX wieku oraz wzniesiona mniej więcej w tym samym czasie, już nie użytkowana maleńka dawna dworska kaplica z fasadą (obecnie odrestaurowana) oraz fragmenty zieleni, która otaczała zabudowania dworskie. Północne tereny wsi Kobylany zostały włączone w obszar Parku Krajobrazowego Dolinek Krakowskich. Warto tutaj przyjechać i zobaczyć pozostałości zabudowy dworskiej w Kobylanach, nie tylko po drodze do Doliny Kobylańskiej ale wziąć pod uwagę należy, że lokalizacja Kobylan sprawia, iż jest to miejsce dogodne, by tutaj rozpocząć wędrówkę do pobliskiej Doliny Bolechowickiej czy też Doliny Będkowskiej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2904