Pałac w Niegoszowicach

Adres:

Niegoszowice

Niegoszowice to wioska położona na wysokości 260 m. n.p. m. , znajdująca się w centrum Rowu Krzeszowickiego, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Tutaj w XVI wieku urodził się Stanisław Niegoszowski, który był sekretarzem króla Stefana Batorego. Natomiast pierwsza wzmianka o wiosce pochodzi z XIV wieku, która mówi, że wioska była wsią szlachecką. Ciekawostką tej miejscowości jest informacja historyczna, iż tutaj powstał podobno pierwszy browar w okolicach - Sowiarka, w otoczeniu karczmy i domu zajezdnego. Do współczesnych czasów zachowała się właśnie taka nazwa przysiółka Sowiarka, należącego do wioski. Współcześnie, popularność wiosce przyniósł ciekawy zabytek. Odnowiony w latach osiemdziesiątych XX wieku klasycystyczny pałac parterowy wybudowany w pierwszym dziesięcioleciu XIX wieku. W otoczeniu obszernego parku krajobrazowego, założonego co najmniej w XVIII wieku pośród prawie czterystu letnich lip zlokalizowany jest dworek wybudowany przez Michała Sołtyka – referendarza duchownego i dziekana krakowskiej kapituły katedralnej. Zachowany Herb Sołtyk umieszczony na trójkątnym frontonie pałacyku przypomina, kto był pierwszym właścicielem tej posiadłości, podobnie jak rogi obfitości. Okazała murowana budowla dworku-pałacu z facjatą zawiera ciekawą elewację frontową. Najciekawszą istotę pałacyku stanowi jego środkowa część z tzw. wgłębionymi portykami z kolumienkam. i Powstały dworek, na miejscu poprzedniego budynku pochodzącego z XVI wieku, zawiera elementy, które zostały wykorzystane z fragmentów poprzedniego budynku, między innymi kamienne odrzwia, belkowanie oraz tarczę z herbem Ogończyk. Ostatnimi właścicielami wioski Niegoszowice i majątków byli od 1912 roku Hrabowie z Rybnej – Rostworowscy. Utrzymywali oni dworek do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W latach osiemdziesiątych pałac został odnowiony, zmienił właściciela jak i przeznaczenie - jako obiekt konferencyjny, adaptacja budynku pałacu zajmowały się Zjednoczone Zespoły Gospodarcze Veritas. Obecnie budynek pałacu został sprywatyzowany i poddany przez nowego prywatnego właściciela pracom konserwatorskim, docelowo ma być w przyszłości udostępniony do zwiedzania.

 

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2633