Pozostałości dworów w Rząsce

Adres:

Rząska

Do początków XX wieku Rząska (gmina Zabierzów, powiat krakowski ) jako odrębna wioska utożsamiana i dzielona była na tzw. odrębne części: Rząskę Duchowną i Rząskę Szlachecką.

W 1915 roku część wioski tzw. majątku szlacheckiego wraz ze starym dworem i zabudowaniami gospodarczymi zakupiła Aniela Szymczakowska od pierwszego właściciela Józefa Niemojewskiego. Pozostałą część wioski z tzw. pałacykiem kupił Biskup Adam książę Sapieha. W kolejnych latach ta część majątku zmienia właścicieli poprzez siostry Urszulanki (podjęły się dzierżawy tych zabudowań), potem przejęły zabudowania dworskie siostry Szarytki, by ostatecznie nabyły go siostry Albertynki. Majątek ten służył zgromadzeniom zakonnym jako pomoc rzeczywista - poprzez zabudowania gospodarcze ‘’pracował” na wyżywienie sierocińców prowadzonych przez zakony, służył celom utrzymania sierocińców. Lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku spowodowały, że tą część upaństwowiono. Tzw. nowy dwór z XIX wieku (wybudowany przed 1886 rokiem) należy obecnie do sióstr Albertynek. Jest domem zakonnym, przebudowanym dwukrotnie w XX wieku (w 1950 roku oraz ostatnia przebudowa była w 1995 roku). Natomiast XVIII wieczny dwór tzw. stary dwór nie pozostał do naszych czasów. Zabudowania gospodarcze pozostałe wokół dworu obecnie użytkuje Uniwersytet Rolniczy. Prywatny dom, który powstały na miejscu starego dworu zachował w sobie pozostałe z niego elementy: schody zakończone rzeźbami maleńkich lwów oraz piwnicę (obecna ulica Krakowska). Stary dwór został rozebrany w 1947 roku. Stary park z XVIII wieku także nie zachował się do czasów nam bliskich, pozostało tylko kilka drzew. Obecny ogród otaczający nowy dwór (teren zakonny) sięga datą założenia na początki drugiej połowy XIX wieku, rozciąga się tworząc przepiękny teren krajobrazowy parku wokół zabudowań nowego dworku. Dworki pozostają niedostępne do zwiedzania.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2250