Rezerwat przyrody Wąwóz Bolechowicki

Adres:

Bolechowice

We wsi Bolechowice, na północ od zabudowań a w odległości około 4 km na północ od Zabierzowa znajduje się miejsce częstych wycieczek rodzinnych, będące rezerwatem krajobrazowym o powierzchni 21 ha, zwane Wąwozem Bolechowickim.

Dolina Bolechowicka jest rezerwatem krajobrazowym o długości około 1, 5 kilometra. Dnem Wąwozu Bolechowickiego płynie strumień, a u wylotu doliny znajdują się dwa skupiska skał jurajskich, tworzące potężną, malowniczą Bramę Bolechowicką ze skałami wapiennymi i jaskiniami. Przełom Potoku Bolechowickiego w wapiennych skałkach, fragmenty boru mieszanego, tzw. łęgu olszowego, zbiorowiska muraw i zarosili oraz stanowiska brzozy ojcowskiej, źródła krasowe, dwa wodospady i bogata fauna (między innymi zawilce gajowe i żółte, śledziennica skrętnolistna, zdrojówka rutewkowata, fiołek Rivina, pierwiosnek lekarski) to wszystko możemy tutaj zobaczyć. Teren doliny podlega ochronie, bowiem od 1968 roku został ujęty utworzonym tutaj rezerwatem krajobrazowym, zwanym „Wąwozem Bolechowickim”. Wejście do Doliny od strony południowej jest otwarte tzw. Bramą Bolechowicką, skała o wysokości 30 m. zbudowaną z wapieni. Podążając dalej szlakiem, wśród łąk zobaczymy na zboczach liczne wapienie okruchowe. Dolina szlakiem zwęża się zalesionymi terenami w tzw. parów skalny. Skrajem lasu wśród pól dolina przechodzi we Wzgórza Płaskowyżu Ojcowskiego. Tereny te znakomicie służą jako atrakcja do wspinaczek po skałkach. To właśnie trenujący tutaj taternicy, jeszcze w czasach przedwojennych lewą stronę Doliny nazwali Filarem Abazego, a prawą (zachodnią) - Filarem Pokutników, która to dolina rozwija się w postrzępioną skalną grań. Od Bramy Bolechowickiej teren jest włączony w tzw. Małopolski Szlak Geoturystyczny. To tutaj najczęściej turyści pojawiają się by rozpocząć poznawanie Krakowskich Dolinek, bowiem miejsce to uchodzi za jedno z najpiękniejszych pośród malowniczych wapiennych skałek tego rejonu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1699