Skała Kmity

Adres:

Zabierzów

W malowniczej Dolinie Rudawy, na jej przełomowym odcinku, w miejscu gdzie rzeka Rudawa przełamuje Garb Terczyński charakterystycznie z daleka wyróżnia się wysoka na około 25 metrów skała, zwana Skałą Kmity.

Na przeciwległym wzgórzu Bukowina zobaczyć możemy inna skałę tzw. Skałę Bonerówny. Oba zbocza skalne, porośnięte lasem objęto ochroną, stworzono w 1959 r. rezerwat krajobrazowy o tożsamej nazwie „Skała Kmity”, obejmuje on powierzchnię około 19 ha. Lewe zbocze Skały Kmity pokrywa las grądowyz gatunkami runa takimi jak: parzydło leśne, ciemiężyca biała. Prawe zbocze skały pokrywa naskalna murawa gdzie pośród gatunków dostrzec można: kostrzewę bladą, rojnik pospolity, rozchodniki, czosnek skalny. Ciekawostką jest, że na Skale Kmity znajdziemy inskrypcję, pochodzącą z XIX wieku, powstałą poprzez wykucie skały, mówiącą, dlaczego taka jest nazwa skały. Zapis na skale - to legenda tego miejsca, istniejącego od XVI wieku. Rycerz Kmita, nie mogąc się ożenić ze swą ukochaną Olimpią Bonerówną (córką właściciela Balic) na skutek sprzeciwu jej ojca, popełnił samobójstwo rzucając się w przepaść w tym miejscu na rozpędzonym koniu. Krzyż wieńczący Skałę Kmity został wystawiony w tym miejscu 11 czerwca 1911 roku na pamiątkę 500 lecia zwycięstwa Bitwy pod grunwaldem, dzięki staraniom Koła Pań Szkoły Ludowej z Krakowa. Legendy podają, iż Olimpia Bonerówna podobno została oddana przez ojca do zakonu a inna jej wersja mówi, że gdy Olimpia dowiedziała się o intrydze ojca rzuciła się z wieży zamku w Ogrodzieńcu. Rezerwat Skała Kmity stanowi cel niedzielnych wycieczek nie tylko mieszkańców Zabierzowa i okolic ale także mieszkańców aglomeracji krakowskiej. U podnóża Skały Kmity powstała restauracja „Kmita” z dostępnym parkingiem, od tej strony też jest możliwe wejście na skałę. Warto dodać iż temat Skały Kmity był podejmowany w literaturze polskiej, miedzy innymi pzrez Franciszka Nowowiejskiego, Adama Gorczyńskiego czy Józefa Mączyńskiego.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2813