Szlak turystyczny Zabierzów – Mników

Adres:

Mników

Okolice Zabierzowa możemy poznawać w czasie przyjemnych spacerów i wycieczek pieszych. Wybór trasy ułatwia nam znakowane szlaki turystyczne, które prowadzą przez najpiękniejsze i najbardziej interesujące miejsca.

Szlak niebieski prowadzący przez centrum Zabierzowa jest dawnym fragmentem nieistniejącego już szlaku okrężnego wokół Krakowa, z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Szlak zaczyna się na terenie gminyZielonki w Przybysławicach, prowadzi przez Korzkiew, Dolinę Prądnika następnie przechodzi przez gminę Zabierzów w Dolinie Kluczwody, zwanejrównież Doliną Wierzchówki, która rozciąga się na długości około 7 km. Dnem doliny Kluczwody od miejscowości Ujazd przez Wąwóz Zelkowskiprzebiegała austriacko-rosyjska granica w czasach zaborów. Udajemy się dalej przez Bolechowice, by szlak mógł nas wyprowadzić w Zabierzowie wokół stacji PKP. Kolejna miejscowość na szlaku to Kleszczów (ok. 5 km od Zabierzowa). Kleszczów to malownicza miejscowość położona na Grzbiecie Tenczyńskim, w otoczeniu Lasu Zabierzowskiego. W dalszej drodze po 5 kilometrach mijamy na szlaku Dolinę Brzoskwinki. Tutaj występująliczne wapienne skałki zboczowe o ciekawych kształtach. Kolejny odcinek to Wąwóz Półrzeczki (4, 5 kilometry marszu) by po kolejnym kilometrze podejść do Doliny Mnikowskiej (najpiękniejsza na Garbie Tenczyńskim, z licznymi skałkami tworzącymi rezerwat krajobrazowy) i zakończyć trasęw Mnikowie (w gminie Liszki) po około 2, 5 kilometrach marszu. Mników to miejscowość z dworem obronnym z początków XVII wieku (warto zobaczyć). Odcinek od Zabierzowa biegnie lasami przez Garb Terczyński wokół dolinek oraz ciekawych miejsc widokowo – krajoznawczych. Szlak nadaje się by pokonać go nie tylko pieszo ale także na rowerze, chociaż mogą być odcinki, gdzie trasy nie będzie się dało pokonać na siodełku, wtedy pozostanie nam wziąć rower pod ramę i pokonać trasę na pieszo.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1683