Zespół dawnego folwarku w Pisarach

Adres:

ul. Dworska, Pisary

W odległości 1 km na zachód miejscowości Rudawa zlokalizowana jest wieś Pisary (260 m. n.p. m.).

Ta dawna wioska rycerska wzmiankowana już w XIV wieku, była od czasów średniowiecza siedzibą dwóch rodów Pisarskich: Pisarskich z linii Toporów, wywodzących się z Ryterskich (dzierżawców zamku w Rytrze) oraz wywodzącego się z XVI wieku rodu Pisarskich herbu Średniawa, z których zasłużył się głównie starosta wolbromski i poseł na Sejm, poległy pod Chocimiem – Achacy Pisarski. W pierwszej połowie XIX wieku zadłużone dobra po Pisarskich, zwłaszcza najcenniejsze – pałacyk w Pisarach nabyli Hrabowie Potoccy z Krzeszowic, których byli właścicielami do lat trzydziestych dwudziestego wieku. Spokojna miejscowość, poniekąd zagubiona Pisary miała w swej historii okresy rozkwitu i właśnie z tego okresu - nieco wcześniej, bowiem na przełomie XVIII i XIX wieku właścicielem majątku ziemskiego Pisar była Anna Żeleńska, która wsławiła się w historię tego miejsca. To za jej czasów miejscowość słynęła wtedy z licznych manufaktur – w tym fabryki fajansu oraz browaru i gorzelni. Tartak, cegielnie, młyny wpisywały się w krajobraz tego miejsca, które to niestety z upływem czasu zniszczały. Do współczesnych czasów pozostały tylko dwa dawne i cenne obiekty: murowany XVIII wieczny lamus, wchodzący w skład dawnego zespołu dworskiego, pozostałości dawnego browaru oraz XIX wieczny spichlerz. W otoczeniu parku zlokalizowanego przy dawnym folwarku zabytkowe pozostałe drzewa przypominają historię tego zapomnianego miejsca Najcenniejszy zabytek renesansowy lamus – murowany dwór wieżowy, barakowy powstał na planie kwadratu. Jest budowlą dwukondygnacyjną. W zamiarze powstał jako budynek reprezentacyjny – miał być rezydencją, jednak docelowo przeznaczony został na cele gospodarcze zespołu dworskiego. Spadzisty dach lamusu, pokryty gontem zakrywa piętrowy ganek wsparty kolumnami, przypomina o tym, że budynek na każdym z pięter posiada pomieszczenie. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku przeznaczony został po remoncie na dom ludowy w Pisarach. Planując wypoczynek w Pisarach warto przespacerować się i zobaczyć XVII wieczny lamus i pozostałe na przeciwko na wzgórku zabudowania dworskie: stodołę i spichlerz.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2752