Dolina Kościeliska

Adres:

Zakopane

Dolina Kościeliska to jedna z najchętniej zwiedzanych dolin w Tatrach. Jest ona określana jako walna, tj. taka, która sięga od grani głównej Tatr do ich podnóża.

Jej długość to około 9 kilometrów, a po drodze znajduje się kilka ciekawych atrakcji turystycznych. Jest to druga pod względem wielkości dolina po polskiej stronie Tatr – ustępuje jedynie Dolinie Chochołowskiej. Przepływa nią Potok Kościeliski. Jest też doskonałym miejscem, skąd można zacząć wędrówkę w wyższe partie gór. Można skręcić do Doliny Miętusiej, gdzie znajduje się szlak na Miętusi Przysłop o wysokości 1189 metrów. Inną opcją jest przejście Doliną Tomanowej na Tomanową Przełęcz (1685 m). Z Doliny Kościeliskiej można wejść także na Bystrą (2248 metrów) lub na Błyszcz (2159 m). Przez lata Dolina Kościeliska związana była z przemysłem wydobywczym i hutniczym. Wpierw wydobywano tu antymon, srebro oraz miedź. Zapiski i ślady związane z wydobyciem tych surowców sięgają XV wieku. W XVIII wieku zaczęto wydobywać także rudę żelaza. Ze względu na ilość pracowników tutejszych zakładów, powstały w dolinie także inne zabudowania – chaty mieszkalne, karczma, kuźnia i kościół. Na terenie Doliny Kościeliskiej znajdują się dwie ciekawe jaskinie, które udostępnione są dla zwiedzających. Pierwsza z nich to Jaskinia Mylna. Przyda nam się tu jednak minimum sprawności oraz własne oświetlenie. Warto też mieć kask albo przynajmniej bardzo uważać na głowę. Musimy się też liczyć z niską temperaturą wewnątrz oraz możliwością pobrudzenia się. W Jaskini Mylnej przygotowano dla turystów trasę o długości 300 metrów, lecz cała jaskinia jest o kilometr dłuższa. Drugą jaskinią dostępną dla przeciętnego turysty jest Jaskinia Mroźna. Jest to jedyna w polskich Tatrach oświetlona jaskinia. Zwiedzanie jest płatne, a do wylotu jaskini prowadzi strome podejście. Stamtąd prowadzi trasa do środka o długości około 550 metrów. Nie są to jedyne jaskinie w tej okolicy, ale bez wątpienia najłatwiej je zwiedzić, jeśli nie mamy odpowiedniego sprzętu. W trakcie zwiedzania zobaczymy też ciekawe formy geologiczne, m. in. Pośrednia Kościeliska Brama oraz Niżnia Kościeliska Brama. Po drodze miniemy też polany – Starą Polanę czy Polanę Pisana. Ciekawym elementem architektonicznym jest kapliczka zbójnicka, która znajduje się na Polanie Stare Kościeliska. Ufundowana została przez hutników i górników, którzy tu niegdyś pracowali. Dolinę Kościeliską można zwiedzać pieszo lub góralskimi dorożkami. Zimą organizowane są tu przejazdy saniami. Przed wejściem do doliny znajduje się płatny parking oraz mała gastronomia i sklepy. Można tu podjechać też komunikacją miejską z centrum miasta, a bilet kosztuje tylko kilka złotych.

 

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1689