Krupówki

Adres:

Krupówki, Zakopane

Krupówki są najbardziej znaną ulicą Zakopanego i przy okazji jednym z najsłynniejszych deptaków w Polsce. Ulica ciągnie się wzdłuż potoku Foluszowego. Długość Krupówek to 1100 metrów, a znajdziemy tu praktycznie wszystko.

Przy ulicy mieszczą się luksusowe hotele, sklepy, najlepsze restauracje oraz bary i kawiarnie. Znajdziemy tu też miejsca, które związane są z kulturą czy religią, które warto zobaczyć. Pod adresem Krupówki 10 znajduje się Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego. Idea stworzenia Muzeum powstała w 1888 roku, w Towarzystwie Muzeum Tatrzańskiego. Obecny budynek powstał według projektu Witkiewicza oraz Franciszka Mączyńskiego. Jest to najważniejsze muzeum w Zakopanem i całym regionie, z największymi zbiorami dotyczącymi przyrody Tatr i Podhala. Za budynkiem Muzeum znajduje się Górski Ogród Botaniczny, gdzie posadzono około 100 rodzajów krzewów i drzew górskich. Przy ulicach Krupówki 30 znajduje się inny ciekawy obiekt – Hotel „Morskie Oko”. Został wybudowany pod koniec XIX wieku, z polecenia Władysława Dzikiewicza. Pierwotny budynek spłonął w wielkim pożarze kilka lat później. Odbudowany został w 1901 roku, jako jeden z pierwszych w centrum Zakopanego murowanych obiektów. Dobudowano do niego wtedy salę teatralno-balową. Przez lata obiekt przechodził z rąk do rąk, a w 1970 dobudowano jedno piętro. W 1990 właścicielem budynku został Andrzej Stoch. Przez lata przybywali do hotelu słynni goście oraz organizowano tu spotkania autorskie m. in. Stanisława Przybyszewskiego oraz Stefana Żeromskiego. Obecnie w budynku hotelu mieści się kawiarnia oraz odbywają się tutaj dyskoteki. Przy Krupówkach znajduje się także piękny kościół z bardzo charakterystycznymi długimi, kamiennymi schodami przed wejściem. Mowa tu o kościele pod wezwaniem Świętej Rodziny. Ta świątynia posiada wysoką wieżę, z charakterystycznym zielonym dachem, który widać praktycznie z całego miasta. Kościół wzniesiony został w latach 1877-1899, dzięki staraniom podjętym przez proboszcza Józefa Stolarczyka. Duży wkład w projekt kościoła miał Stanisław Witkiewicz, który zaprojektował tu m. in. Kaplicę Świętego Jana Chrzciciela. Krupówki to miejsce, które tętni życiem całą dobę. Możemy tu kupić też liczne pamiątki, albo usiąść i zjeść coś w którejś z najbardziej znanych knajp w mieście. Z Krupówek blisko też jest na dolną stację kolejki na Gubałówkę, gdzie na turystów czekają kolejne restauracje oraz liczne atrakcje sportowe. Często Krupówki porównywane są do sopockiego Monciaka, a 2008 uruchomiony był także specjalny pociąg „Monciak” łączący obydwie miejscowości.

 

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2892