Krzeptówki

Adres:

Krzeptówki, Zakopane

Krzeptówki to nazwa dzielnicy Zakopanego, położonej wzdłuż ulicy o tej samej nazwie. Dzielnicę administracyjnie dzieli się na trzy osiedla – Stare Krzeptówki (z zabytkową Chałupą Sabały), Nowe Krzeptówki oraz Krzeptówki Potok.

Przeważa tu zabudowa mieszkalna, z której część przeznaczono także na wynajem dla turystów, którzy chętnie wybierają tę część miasta, by zatrzymać się podczas pobytu w górach. Ulica Krzeptówki to jedna z głównych ulic miasta, przedłużenie ulicy Skibówki oraz ulicy Kościeliskiej. Prowadzi na południowy zachód i jest doskonałym miejscem, skąd można rozpoczynać wyjścia na górskie szlaki w okolice Czerwonych Wierchów lub Małej Łąki. Można wybrać się także na dłuższy spacer do Doliny Kościeliskiej albo Doliny Chochołowskiej. Jedną z atrakcji na Krzeptówkach jest Chata Sabały, która mieści się pod numerem 17. Jest to zabytkowa chata góralska, należąca niegdyś do Jana Krzeptowskiego, zwanego Sabałą. Urodził się w 1809 roku i był honorowym przewodnikiem góralskim oraz gawędziarzem i pieśniarzem. Po upadku powstania chochołowskiego trafił na jakiś czas do austriackiego więzienia. Przez lokalnych mieszkańców uważany był za ekscentryka i dziwaka, ale dla turystów stał się symbolem Tatr. Towarzyszył na górskich szlakach m. in. Stanisławowi Witkiewiczowi i Tytusowi Chałubińskiemu. Chata Sabały wybudowana została pod koniec XVIII wieku i jest przykładem najstarszego typu góralskiego budownictwa. Dzisiaj, w jego domu mieści się małe muzeum udostępnione dla zwiedzających. Można tu zobaczyć np. skrzypce, na których miał w zwyczaju grywać Sabała. Oprócz skrzypiec, znajdziemy tu także całe wyposażenie domostwa, pochodzące z tamtych czasów. Drugim obiektem, który przyciąga na Krzeptówki jest Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Powstawało one jako wotum za ocalenie Jana Pawła II z zamachu w 1981 roku. Wybudowano je w latach 1987-1992. Od roku 1961 znajduje się tutaj już figura Matki Boskiej z Fatimy, którą ofiarował kardynał Stefan Wyszyński. Figurę poświęcił papież w 1987 roku, gdy do Rzymu zawieźli ją górale. Przez kościołem znajduje się replika krzyża z Giewontu, pomnik Jana Pawła II, a w parku na tyłach kościoła znajduje się ołtarz, przeniesiony spod Wielkiej Krokwi, gdzie w 1997 roku Papież odprawiał mszę w trakcie jednej ze swoich pielgrzymek do Polski. Na Krzeptówkach znajdziemy także wiele restauracji, barów oraz sklepów z pamiątkami. W okolicy jest zlokalizowanych także wiele willi, pensjonatów i hoteli, gdzie nocują turyści. Część z tych zabudowań to doskonałe przykłady zabudowy w stylu tatrzańskim.

Odwiedziłeś oceń:
(11 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 9919