Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem

Adres:

Krzeptówki 14, Zakopane

Przy ul. Krzeptówki mieści się Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Zostało ono wybudowane jako wotum za ocalenie życia Ojca Świętego Jana Pawła II z zamachu 13 maja 1981 roku.

Historia całego sanktuarium sięga 1951 roku, gdy zbudowano tu kaplicę poświęconą Matce Boskiej Fatimskiej. Na początku w kaplicy znajdował się jedynie obraz, który przedstawiał scenę objawienia się Matki Bożej trójce dzieci z Fatimy. Później, w 1961 roku, trafiła tu także figura Matki Bożej Fatimskiej. Przekazał ją biskup Fatimy kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Figura przez wiele lat pielgrzymowała po Polsce, a 21 października 1987 roku trafiła, za sprawą pielgrzymki górali do Rzymu, przed Jana Pawła II, który dokonał koronacji figury. W lipcu 1987 roku poświęcono plac pod budowę świątyni. Kościół powstawał przez 5 lat, a głównym źródłem finansowania były datki od wiernych. 13 maja 1990 roku kardynał Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny, który pochodził z miejsca objawienia Matki Bożej w Fatimie oraz z grobu świętego Piotra. W fundamenty wmurowano także papieski różaniec oraz zdjęcie Papieża Polaka. Wnętrze świątyni wykonane zostało przez góralskich artystów. W części centralnej ołtarza znalazło się tabernakulum oraz przeniesiono tu figurę Matki Bożej. Karol Wojtyła odwiedził sanktuarium w czasie pielgrzymki do Polski w 1997 roku. 7 czerwca dokonał on uroczystej konsekracji tej świątyni. W Parku Fatimskim, który znajduje się za świątynią stoi też ołtarz, który służył Janowi Pawłowi II w trakcie mszy pod Wielką Krokwią dzień wcześniej. Obok ołtarza znajduje się także pomnik wykonany przez Czesława Dźwigaja, który ukazuje Jana Pawła II rozmawiającego z kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Na terenie sanktuarium znajduje się jeszcze jeden papieski pomnik – został wykonany w 1994 roku i znajduje się przed wejściem do kościoła. Przedstawia Jana Pawła II, który wyciąga ręce w kierunku Giewontu. Papież znany był ze swej miłości do polskich gór i sam spędził wiele czasu na górskich szlakach. W 2005 otwarto i poświęcono kaplicę upamiętniającą śmierć Karola Wojtyły. Dzisiaj Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem jest miejscem nieustannej modlitwy w intencji papieża Franciszka. Opiekę nad całym terenem sprawują księża Pallotyni. Przed sanktuarium znajduje się także wierna replika krzyża na Giewoncie. Została ona ufundowana przez księży Pallotynów w 2001 roku, w setną rocznicę postawienia krzyża na Giewoncie. W cokole krzyża gromadzona jest ziemia przywożona z różnych miejsc, gdzie ginęli Polacy – m. in. z Monte Cassino.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1972