Skocznia im. Stanisława Marusarza w Zakopanem

Adres:

Bronisława Czecha 1, 34-500 Zakopane

Skocznia im. Stanisława Marusarza w Zakopanem, zwana potocznie Wielką Krokwią, to miejsce doskonale znane wszystkim miłośnikom skoków narciarskich.

Stanisław Marusarz, którego imię nosi skocznia, był polskim skoczkiem narciarskim oraz dwuboistą, który wsławił się nie tylko sportowymi sukcesami, ale także działalnością w Armii Krajowej w czasie okupacji. Skocznia zlokalizowana jest przy zbiegu ulic Józefa Piłsudskiego oraz Bronisława Czecha. Czech był Zakopiańczykiem i trójkrotnym olimpijczykiem, który zginął w obozie w Oświęcimiu. Wielka Krokiew zbudowana została według projektu Karola Stryjeńskiego (który po śmierci w 1932 został patronem skoczni, aż do 1989 roku), a uroczyste otwarcie miało miejsce 22 marca 1935 roku. W inauguracyjnym konkursie skoków zwyciężył Stanisław Gąsienica. Przez lata skocznia przechodziła liczne remonty i przebudowy. Na Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w roku 1929 przebudowano rozbieg oraz zeskok, dobudowano lożę sędziowską oraz trybuny. Kolejne konkursy tej rangi odbywały się tu jeszcze dwukrotnie – w 1939 oraz 1962. Wtedy też pojawiła się tu rekordowa ilość ludzi – ponad 120 tysięcy. Później na skoczni zaczęły się też odbywać konkursy w ramach Pucharu Świata (pierwszy w 1980 roku). Na krótki czas skocznia straciła homologację i musiała przejść remont, by zostać dostosowaną do wymagań międzynarodowych. Było to w 2000 roku, a cztery lata później skocznia przeszła jeszcze jeden mały remont, który pozwolił organizować tu Letnie Grand Prix. Obecnie punkt konstrukcyjny skoczni wynosi 120 metrów, a wielość skoczni 134 metry. Długość najazdu to 91 metrów. Trybuny skoczni mogą pomieścić do 50 tysięcy osób, co sprawia, że jest to jeden z większych obiektów sportowych w Polsce pod tym względem. Zazwyczaj jednak, ze względu na komfort i bezpieczeństwo, sprzedaje się bilety na połowę tych miejsc. Kolejna modernizacja Wielkiej Krokwi przewidziana jest na lata 2016-2017. Punkt konstrukcyjny ma wtedy się znaleźć na 125 metrze. Pierwszy rekord na skoczni należał do Stanisława Gąsienicy i wynosił 36 metrów. Pierwszy skok na odległość 100 metrów wykonano tu w 1961 roku, a w roku 2002 rekord 136, 5 metra ustanowił Adam Małysz. Obecnie rekord to 144 metry. Organizowane są tu cyklicznie zarówno krajowe wydarzenia (Mistrzostwa Polski, Puchar TZN), jak i międzynarodowe imprezy (Puchar Świata, Puchar Kontynentalny, Letnie Grand Prix). Gdy nie rozgrywają się tu zawody, można wjechać wyciągiem krzesełkowym na sam szczyt (tym samym, co zawodnicy) i spojrzeć na okolicę stojąc niedaleko belki startowej. Na górze znajduje się także kawiarnia, gdzie możemy wypić coś ciepłego i kupić ciasta.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1706