Stary Kościół w Zakopanem

Adres:

Krupówki 1, 34-500 Zakopane

Telefon:

18 201 24 41

Przy ulicy Kościeliskiej w Zakopanem znajduje się Kościół Matki Bożej Częstochowskiej, zwany przez mieszkańców miasta „Starym Kościołem” lub „Starym Kościółkiem”.

Jest to konstrukcja drewniana, która trafiła do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Kościół zbudowany został w 1847 roku za pieniądze podarowane przez Klementynę Homolacsową, bogatą właścicielkę ziemską z Zakopanego. Świątynia powstała głównie z drewna modrzewiowego, według projektu Sebastiana Gąsienicy-Sobczaka, który wykonał większość prac. Patronem kościoła został święty Klemens z Ochrydy, którego wybrano by uczcić fundatorkę. Już po czterech latach (w 1851) kościół przeszedł pierwszą przebudowę, która rozpoczęła się z polecenia księdza Józefa Stolarczyka – pierwszego proboszcza Zakopanego. Dobudowano wtedy do Starego Kościoła wieżę oraz rozbudowano go tak, by mógł pomieścić więcej wiernych. Kościół należy do małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej, na którym leży ponad 250 obiektów architektonicznych, wykonanych z drewna różnymi technikami. Szlak Architektury Drewnianej powstał w roku 2001. W samym Zakopanem należy do niego, oprócz Starego Kościoła, także dziesięć innych obiektów, w tym Willa Harenda, Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczórówce czy Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Świątynia przy ulicy Kościeliskiej wykonana została według zasad konstrukcji zrębowej. Nawa jest tu dwuczęściowa, a do zamkniętego prezbiterium przylega także zakrystia. Ściany wykonane są z drewna modrzewiowego, a dach kościoła pokryty jest gontem. We wnętrzu znajdują się ołtarze, wykonane przez ludowego rzeźbiarza Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka w II połowie XIX wieku. Do wnętrza przyciąga wiernych obraz-kopia Matki Boskiej Częstochowskiej, która została nowym patronem Starego Kościółka w latach 30. ubiegłego wieku. Ciekawe są także malowidła, które zobaczymy wewnątrz budowli. Przy kościele znajduje się Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. „Brzyz” lub „brzyzek” oznacza w gwarze góralskiej miejsce przy urwisku nad potokiem. Inną nazwą dla tego miejsca jest po prostu „stary cmentarz”. Jest to pierwszy cmentarz w Zakopanem, który powstał w XIX wieku. Od lat 20. XX wieku chowani są tu już jedynie zasłużeni dla Zakopanego, Podhala i Tatr. Pochowani są tu chociażby Władysław Hasior, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Kornel Makuszyński czy Stanisław Witkiewicz. W okolicy warto zobaczyć także murowaną kaplicę świętych Świerada i Benedykta. Jest to najstarszy sakralny zabytek w Zakopanem. Kaplica powstawała w pierwszych dwóch dekadach XIX wieku.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1926