Trasa górska Biały Dunajec – Stołowe

Adres:

Zakopane

Trasa górska Biały Dunajec – Stołowe ma długość 25 kilometrów i różnicę wzniesień około 300 metrów. Z tego powodu, większość rowerzystów określa go jako szlak trudny.

Powinniśmy zarezerwować sobie około trzech lub czterech godzin na jego pokonanie. Nie trzeba jednak się specjalnie śpieszyć – lepiej jechać dłużej, a obejrzeć wszystkie atrakcje i poświęcić trochę czasu na oglądanie przepięknych widoków na okolicę. Trasa rozpoczyna się w Białym Dunajcu przy siedzibie Urzędu Gminy. Stąd prowadzi przez samą miejscowość, przez Gliczarów Dolny i dalej do kolejnej wsi – Gliczarowa Górnego. Jest to jedna z najwyżej położonych w Polsce wsi. Warto zobaczyć tu kościół parafialny Przemienienia Pańskiego, który powstał w stylu tatrzańskim oraz zobaczyć karczmy regionalne. Co ciekawe, w Gliczarowie Górnym znajduje się najwyżej położona w Polsce szkoła – Zespół Szkół im. Andrzeja Skupnia-Florka. Ze względu na położenie wsi, jest ona także doskonałym punktem widokowym na okoliczne doliny i szczyty. Stąd udajemy się dalej do Janasówka, gdzie można oglądać panoramę całej okolicy. Warto poświęcić kilka chwil na odpoczynek i spróbować nazwać poszczególne tatrzańskie szczyty, które stąd widać. Przydatne w tym mogą być atlasy i przewodniki, w których często drukowane są zdjęcia Tatr wraz z podpisami. Dalej udajemy się do przysiółka Stołowe. To miejsce, gdzie znajdują się głównie wille w stylu góralskim, gdzie działają liczne pensjonaty. Następnie droga prowadzi do Potoku Świdrowego. Stąd udać możemy się polną drogą, która jest przedłużeniem ulicy Skupniowej w Białym Dunajcu. Po chwili trafiamy w okolice, skąd zaczęliśmy naszą wycieczkę. W Białym Dunajcu możemy wybrać się do Karczmy u Furtoka. Zwana jest ona przez górali także Regionalnym Szałasem. Jest to duża drewniana konstrukcja, wykonana zgodnie z zaleceniami stylu zakopiańskiego, z drewna oraz rzecznego kamienia. Warto zwrócić uwagę na wyposażenie karczmy, na które składa się także wiele rzeczy związanych z dawnymi zawodami, popularnymi niegdyś w tej okolicy. Jeśli zostaniemy tu do wieczora, będziemy mogli zjeść coś przy góralskiej muzyce, granej na żywo przez lokalny zespół. W Białym Dunajcu, po powrocie z trasy, można także wybrać się na spacer po okolicy. Często można trafić na różne kulturalne wydarzenia, które odbywają się w na ulicach tej miejscowości. Odbywa się tu chociażby Podhalański Festiwal Papieski. W Białym Dunajcu dba się o zachowanie góralskich tradycji, więc na własne oczy i uszy będziemy mogli poznać je tu z bliska.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1387