Trasa górska Harenda - Gubałówka

Adres:

Zakopane

Trasa górska Harenda – Ząb – Bachledówka – Gubałówka to rowerowy szlak o długości ponad 35 kilometrów. Należy on do trudniejszych szlaków w okolicy Zakopanego.

Powinniśmy na niego przeznaczyć około cztery godziny. Różnica wzniesień to 300 metrów. Trasa rozpoczyna się przy Ośrodku Narciarsko-Rekreacyjnym Harenda Zakopane. Na górę wjechać możemy z rowerem tutejszym wyciągiem, który posiada specjalne uchwyty do rowerów. Harenda to miejsce, gdzie latem po trasach na zboczu Gubałówki zjeżdżają setki miłośników downhillu. Atrakcją jest także ścianka wspinaczkowa na szczycie. Zimą to jeden z bardziej obleganych ośrodków narciarskich całej okolicy. Oprócz tras, znajdziemy tu wypożyczalnie i całe zaplecze gastronomiczne. Następnie trasa wiedzie do wsi Ząb. Jest to najwyżej położona wieś w kraju. Jej historia zaczyna się już w roku 1620. Warto zatrzymać się tu na chwilę i zobaczyć kościół pod wezwaniem świętej Anny. We wnętrzu świątyni znajduje się zabytkowy ołtarz główny, zaprojektowany przez Wojciecha Brzegę – słynnego zakopiańskiego rzeźbiarza. Za kościołem znajduje się cmentarz, z którego rozciąga się przepiękny widok na górskie szczyty. Ostatnio w Zębie powstała też ładna kapica. Z Zębu szlak prowadzi na Furmanową i Gubałówkę. Tu spotkamy całe tłumy turystów, bo na szczyt Gubałówki prowadzi kolej linowa, której dolna stacja zlokalizowana jest niedaleko Krupówek. Na Gubałówce znajdują się liczne atrakcje turystyczne – ścianki wspinaczkowe, pola do paintballa, wypożyczalnie quadów i strzelnice. Zimą czynne są tu trasy na Polanie Gubałówka oraz liczne wyciągi orczykowe. Rozciąga się stąd też piękny widok na tatrzańskie szczyty (m. in. Rysy, Kasprowy Wierch oraz Giewont) oraz na całe Zakopane. Z Gubałówki jedziemy przez przysiółek Słodyczki, gdzie prowadzi zjazd do wsi Nowe Bystre. Tu znajduje się, wybudowany w 1877 roku, kościół pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela. Jest to drewniana świątynia, która przeszła w ostatnich latach generalny remont. Dalej prowadzi wąska droga asfaltowa na Bachledówkę. To wzniesienie ok. 947 metrów ponad poziom morza. Stąd rozciągają się przepiękne widoki na Gorce, Beskid oraz Tatry. Widać tu doskonale Giewont, Kasprowy i Rysy. Zobaczymy też Trzy Korony, Turbacz, Babią Górę i Pilsko. Na wzgórzu znajduje się także Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiego oraz klasztor paulinów. Bywał tu także Karol Wojtyła oraz Ksiądz Prymas Stefan Wyszyński. Ciekawy jest tu ołtarz główny ze zdobioną rozetą, a także ołtarz świętego Pawła Pustelnika. Ostatecznie dojeżdżamy do Czerwiennych, a stąd wracamy do wsi Ząb.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 4361