Trasa górska Kościelisko - Dolina Chochołowska

Adres:

Zakopane

Trasa górska Kościelisko – Dolina Chochołowska to około 25 kilometrów rowerowego szlaku, który dostarcza nam niepowtarzalnych emocji.

Trasę o różnicy wzniesień dochodzącej do 250 metrów określa się jako trudną (podobnie zresztą, jak większość tatrzańskich tras). Na jej pokonanie powinniśmy zarezerwować sobie minimum trzy godziny. Ta trasa wymaga od nas trochę siły, ale za to nie sposób się tu zgubić, więc zamiast skupiać się na oznaczeniach, możemy poświęcić więcej uwagi tutejszej przyrodzie. Rozpoczynamy trasę w Kościelisku Kiry, przy wylocie Doliny Kościeliskiej. Dolina Kościeliska przez lata była związana z przemysłem wydobywczym, gdzie uzyskiwano m. in. miedź, antymon czy srebro. Interesujące formy geologiczne porastają tu gęste lasy i ciekawa roślinność. Warto wybrać się tu kiedyś na spacer. My jednak jedziemy stąd dalej, w stronę Czarnego Dunajca. W Roztokach kierujemy się w lewo, do Doliny Chochołowskiej. Tu przez Siwą Polanę jedziemy do Hucisk, a następnie wyżej – na Polanę Chochołowską. Na Siwej Polanie możemy urządzić postój przy parkingu dla turystów. Znajdują się tu także sklepy i bar oraz toalety i kasa biletowa. Ruszamy pod górę, wpierw drogą asfaltową, a później kamienistą. Po drodze mijamy m. in. Wywierzysko Chochołowskie oraz Niżna i Wyżnia Brama Chochołowska. Przy Bramie Niżnej znajduje się tablica poświęcona wizycie Jana Pawła II oraz druga – upamiętniająca postać księdza Kmietowicza, uczestnika Powstania Chochołowskiego z 1846 roku. Po drodze możemy też oglądać stare pasterskie szałasy i chaty. Dalej miniemy też leśniczówkę Tatrzańskiego Parku Narodowego, która kiedyś pełniła rolę schroniska. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się także schronisko górskie, gdzie możemy się zatrzymać i coś zjeść oraz odpocząć. Schronisko na Polanie Chochołowskiej to spory gmach, gdzie mieści się też ponad 130 miejsc noclegowych. Zarówno schronisko jak i polana, w czasie dobrej pogody oblegane są przez turystów. Nic dziwnego, bo stąd rozciąga się piękny widok na okoliczne szczyty, m. in. na Mnichy Chochołowskie. Polecamy zostać tu na kilka chwil, bo Polana Chochołowska to jedno z piękniejszych miejsc w Tatrach. Znajduje się tu także kaplica świętego Jana Chrzciciela. Ciekawa jest jej geneza – została ona zbudowana na potrzeby planu filmowego polskiego serialu „Janosik”. Powrót tą samą trasą do Roztok, gdzie trafiamy na drogę szutrową. Prowadzi ona do mostu na Kirowej Wodzie. Dalej asfaltową drogą dojedziemy do Groń, gdzie należy skręcić w prawo i dojechać do miejsca, skąd zaczęliśmy naszą wycieczkę.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1902