Trasa górska Białka - Czarna Góra

Adres:

Zakopane

Trasa rowerowa Białka – Droga Królewska – Czarna Góra ma długość około 30 kilometrów.

Różnica wysokości sięga 300 metrów. Większość osób jest zgodna i określa tę trasę jako trudną. Nie trzeba się tym jednak specjalnie przejmować, bo powiedzieć można to o każdej trasie w Tatrach. Wystarczy dobrze się przygotować i zarezerwować odpowiednią ilość czasu na jej pokonanie. Zazwyczaj zajmuje to około czterech godzin, ale możemy na szlaku zostać na dłużej i podziwiać piękno przyrody oraz wspaniałe widoki na całą okolicę. Trasa zaczyna się w Białce Tatrzańskiej. Część trasy, którą pokonamy nosi miano „Królewskiej Drogi” ze względu na to, że prawdopodobnie tędy wracał Jan III Sobieski ze swoim wojskiem z Bitwy pod Wiedniem w 1683 roku. Przejeżdżamy przez Białkę Tatrzańską i trafiamy do wsi Trybsz. W tamtejszym drewnianym kościele znajduje się najstarsza polichromia z motywem tatrzańskim. Świątynia o konstrukcji zrębowej, pod wezwaniem świętej Elżbiety Węgierskiej stanęła tu już w 1567 roku. Polichromia pochodzi jednak z 1647 roku. Nie zachowała się jednak wieża kościoła, którą rozebrano w latach 20. ubiegłego wieku. Obok starego kościoła stoi nowsza, murowana konstrukcja. Kontynuujemy przez wieś Czarna Góra. Trafiamy do Bukowiny Tatrzańskiej. Tu warto zobaczyć kościół Najświętszego Serca Jezusowego. Ciekawostką jest fakt, że jest to dzieło jednego człowieka, który kilkanaście lat budował tę świątynię według własnego projektu. W miejscowości znajdziemy też drewniane zabytkowe wille w stylu zakopiańskim oraz zabytkowy Dom Ludowy. Jest to miejsce, które jest centrum kulturalnym dla całej okolicy – odbywają się tu liczne wydarzenia, jak „Sabałowe Bajania” czy „Góralski Karnawał”. Dzieci uczą się tu w Szkole Ginących Zawodów, gdzie dowiedzieć się mogą czegoś m. in. na temat garncarstwa albo haftu. Następnie trafiamy na przysiółek Rusiński oraz Głodowski Wierch. Możemy tu podziwiać piękne widoki na okoliczne szczyty. Po chwili trafiamy do Gliczarowa Górnego. Jest to jedna z najwyżej położonych wsi w Polsce. Znajduje się tu Zespół szkół im. Andrzeja Skupnia-Florka, będąca najwyżej położoną szkołą w kraju. Warto zwrócić uwagę też na parafialny kościół Przemienienia Pańskiego, który zbudowany został w stylu tatrzańskim. Gliczarów Górny to miejsce, gdzie organizowany jest także Festyn Gliczarowski, a zimą zaczyna się tu bieg narciarski im. Jana Pawła II. Jedziemy dalej drogą szutrową, która zaprowadzi nas do Kotelnicy Białczańskiej. Przy górnej stacji kolejki zjeżdżamy drogą, która prowadzi na dół – do Białki Tatrzańskiej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1350