Trasa górska Bukowina Tatrzańska - Leśnica

Adres:

Zakopane

Górska trasa rowerowa Bukowina Tatrzańska – Czarna Góra – Leśnica to ponad 40 kilometrów trudnej trasy, wiodącej raz to pod górę, a raz z góry. Różnica wzniesień dochodzi tu do 300 metrów.

Na przejazd nią warto poświęcić około czterech, pięciu godzin. Trasa ma swój początek w Bukowinie Tatrzańskiej, przy budynku Urzędu Gminy. Będąc w Bukowinie Tatrzańskiej warto zwrócić uwagę na tutejszą architekturę. Na wyróżnienie zasługują tu drewniane pensjonaty w stylu zakopiańskim, a także (również drewniany) Dom Ludowy. Tutaj toczy się życie kulturalne całego miasta. Pielęgnuje się tutaj też tradycje całego regionu, a dzieci mogą się uczyć w Szkole Ginących Zawodów, gdzie dowiedzą się czegoś o tradycyjnych rzemiosłach, m. in. kowalstwie czy garncarstwie. Jedną z większych atrakcji jest także zabytkowy, drewniany kościół Najświętszego Serca Jezusowego. Zarówno projekt świątyni jak i cały budynek jest dziełem jednego mieszkańca, który przez lata budował ten kościół własnymi rękami. Dalej jedziemy asfaltową drogą, która prowadzi nas do wsi Czarna Góra. Zobaczyć tu można ładny kościół Przemienienia Pańskiego. Cały czas warto też zwracać uwagę na piękne widoki rozpościerające się po obu stronach. Zobaczymy tu przy dobrej pogodzie wszystkie najwyższe tatrzańskie szczyty. Następnie zwiedzamy Trybsz. Jest to niewielka wieś, w której znajduje się jednak bardzo ważny zabytek. Mowa tu o drewnianym kościele pod wezwaniem świętej Elżbiety Węgierskiej. Zrębowa konstrukcja świątyni powstała już w 1567 roku, a istotnym elementem jest barokowa polichromia wewnątrz kościoła, pochodząca z 1647 roku. Na sklepieniu zachowała się najstarsza panorama polskich Tatr (w tym Płaczliwa Skała i Hawrań), która jest tłem dla przedstawienia Sądu Ostatecznego. Do dzisiaj nie zachowała się niestety kościelna wieża, którą rozebrano w 1924 roku. Zabytkowej świątyni towarzyszy cmentarz oraz nowy murowany kościół, pochodzący z początków XX wieku. Trafiamy do Leśnicy, skąd pod górę wjeżdżamy do Bukowiny Tatrzańskiej. W Leśnicy warto zwrócić uwagę na ciekawą kaplicę cmentarną pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Jedziemy przez Rusiński Wierch, z którego zjeżdżamy pod Urząd Gminy, gdzie rozpoczęła się nasza wycieczka. Wracając do Bukowiny Tatrzańskiej możemy skorzystać też z Termy Bukowina Tatrzańska, która znajduje się przy ulicy Sportowej 22. Jest to jeden z nowocześniejszych w Europie systemów termalnych, które mogą nam zapewnić odpoczynek po przebytej trasie. Możemy wybrać się też do którejś z regionalnych karczm, by spróbować dań lokalnej kuchni.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1458