Trasa rowerowa Biały Dunajec - Bukowina Tatrzańska

Adres:

Zakopane

Trasa rowerowa Biały Dunajec – Bukowina Tatrzańska ma długość około 20 kilometrów, a różnica wzniesień wynosi do 300 metrów. Jest to, podobnie jak większość tatrzańskich szlaków, trudna trasa.

Na jej pokonanie powinniśmy sobie zarezerwować około trzech godzin. Lepiej jednak nie spieszyć się zbytnio, tylko skupić się na podziwianiu widoków i odwiedzaniu po drodze atrakcji turystycznych. Zaczynamy w Białym Dunajcu przy budynku Urzędu Gminy. Biały Dunajec posiada także kompleks basenów Termy Podhalańskie w Szaflarach. Możemy z nich skorzystać przed wyjazdem, albo wybrać się po powrocie ze szlaku. W Białym Dunajcu warto wybrać się też do Regionalnej Karczmy u Furtoka. Zwana jest ona także Szałasem Regionalnym. Powstała ona z drewna oraz kamienia rzecznego, a wnętrze przyozdobiono w stylu góralskim. Po krótkim postoju, jedziemy dalej przez miejscowość, aż trafiamy na most na Białym Dunajcu. Stąd dojeżdżamy do wsi Gliczarów Dolny. Dalej prowadzi wąska stroma droga do Gliczarowa Górnego. Rozciąga się stąd piękna panorama na Tatry oraz Całe Podhale. Widać m. in. Giewont i Kasprowy Wierch. Warto zwrócić tu uwagę na zabudowę, zarówno starszą jak i nowszą. Jest ona przykładem stylu tatrzańskiego, z charakterystycznymi dachami o dużym spadzie. W tym samym stylu powstały tu karczmy oraz kościół Przemienienia Pańskiego. Stąd już niedaleko do Bukowiny Tatrzańskiej. Tu także znajdziemy kilka miejsc, skąd rozciągają się piękne widoki na okolicę. Jedną z atrakcji jest także Terma Bukowina Tatrzańska, będąca jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Zimą przyciąga tu także Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska, gdzie poszaleć można na kilku trasach o różnym stopniu trudności. W Bukowinie Tatrzańskiej warto zobaczyć także zabytkowe drewniane pensjonaty, które również reprezentują styl zakopiański. Dalej zobaczyć można Dom Ludowy, który wykonany jest także z drewna, a który służy za miejsce organizacji wielu kulturalnych wydarzeń m. in. Sabałowych Bajań czy Góralskiego Karnawału. Co ciekawe, istnieje tu także Szkoła Ginących Zawodów, gdzie dzieci mogą się nauczyć tradycyjnych rzemiosł np. haftu i garncarstwa. W Bukowinie Tatrzańskiej znajduje się także kościół Najświętszego Serca Jezusowego. Interesujący jest fakt, że powstał on dzięki pracy tylko jednej osoby, która stworzyła projekt, a później sama poprowadziła wszystkie prace budowlane. Dalej jedziemy do wsi Stołowe, skąd prowadzi asfaltowa droga do Potoku Świdrowego. Stąd prowadzi nas polna droga, która kończy się już w Białym Dunajcu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1450