Akademia Zamojska

Adres:

Akademicka 6, Zamość

Akademia Zamojska w Zamościu, jest to uczelnia o charakterze świeckim, która pod koniec piętnastego wieku została ufundowana przez Jana Zamojskiego.

Uroczyste otwarcie murów uczelnie odbyło się w 1594 roku. W ciągu blisko dwóch wieków działalności tej jednostki szkolnej przez jej mury przeszły tysiące młodych osób zarówno z terenów Polski jak i Litwy. Akademia Zamojska swoją działalność zakończyła w 1784, a o jej likwidacji zadecydowali austriaccy zaborcy. Była to pierwsza całkowicie prywatna uczelnia działająca na terenie naszego kraju. Poza nią wyższe wykształcenie można było zdobyć na publicznych uczelniach znajdujących się w Krakowie i Wilnie. Uczelnia w całości była finansowana z prywatnych środków wielkiego kanclerza Rzeczpospolitej Tomasza Zamojskiego. Zamojski wymarzył sobie aby uczelnia ta nie tylko kształciła postawy patriotyczne wśród uczniów lecz także aby była ośrodkiem krzewienia dumy, historii i potęgi Polski. Jan Zamojski uważał, że troszcząc się o dobro ojczyzny, należy szczególną uwagę przywiązywać do wychowania młodzieży, ponieważ ta za kilka czy kilkanaście lat właśnie w ich rękach będą spoczywać najważniejsze decyzje dotyczące całego kraju. Budynek uczelni został wzniesiony na wzór modnych wówczas kolegiów należących do zakonu jezuitów. Był to niezbyt okazały, piętrowy budynek barokowy. Chociaż nie był on przesadnie duży, to w swoich murach mieścił zarówno sale wykładowe, studenckie stancje jak i mieszkania przeznaczone dla kadry akademickiej. Za jakość kształcenia i stworzenie programu nauczania w tej szkole odpowiedzialny był Szymon Szymonowic. Na początku dwudziestego wieku, nieopodal dawnego budynku akademii powstał niewielki park przyrodniczy, który stał się początkiem dzisiejszego ogrodu zoologicznego w Zamościu. Obecnie w murach uczelni swą siedzibę ma liceum ogólnokształcące.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1495