Apteka Rektorska

Adres:

Rynek Wielki 2, 22-400 Zamość

Apteka Rektorska w Zamościu została założona na początku siedemnastego wieku przez Szymona Piechowicza.

Jest to najstarsza apteka działająca na terenie Lubelszczyzny - nieprzerwanie funkcjonuje od 1609 roku. Jej siedzibą jest zabytkowy renesansowy budynek z historycznymi wnętrzami, które niesamowite wrażenie robią nie tylko na prawdziwych pasjonatach sztuki ale też na zwykłych turystach. Założyciel zamojskiej apteki był jednym z pierwszych absolwentów którzy ukończyli Akademię Zamojską - pierwszą prywatną uczelnię wyższą jaka powstała na terenie Rzeczypospolitej z fundacji wielkiego kanclerza Zamoyskiego. Piechowicz, po ukończeniu szkoły w Zamościu przeniósł się na wydział lekarski Akademii Krakowskiej, gdzie po kształceniu zakończonym pełnym sukcesem otrzymał tytuł bakałarza nauk wyzwolonych. Swą edukację Piechowicz kontynuował między innymi we Włoszech. Po powrocie do rodzinnego Zamościa obrał on kierownictwo i opiekę nad katedrą medycyny na zamojskiej uczelni. Z rąk prywatnych pod opiekę państwa apteka trafiła w kilka lat po zakończeniu drugiej wojny światowej, a mianowicie w roku 1951. Przez kolejne lata istnienie apteki kilkukrotnie było zagrożone, jednak dzięki staraniom kolejnych jej opiekunów a także lokalnego stowarzyszenia medycznego oraz mieszkańców Zamościa udało się uchronić najstarszą w tym regionie aptekę przed zamknięciem, dzięki czemu nieprzerwanie funkcjonuje ona w mieście już ponad czterysta lat, podczas których oryginalny układ pomieszczeń uległ jedynie niewielkim zmianom. Ostatni raz działanie apteki było zagrożone w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to władze miejskie ogłosiły przetarg na zagospodarowanie kamienicy w której znajduje się apteka. Jednak pod wpływem licznych protestów z przetargu w końcu zostały wyłączone pomieszczenia w których swoją siedzibę ma apteka rektorska.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1443