Brama Lwowska

Adres:

Partyzantów 2, 22-400 Zamość

Jednym z najbardziej urokliwych miast, jakie położone są na wschodniej ścianie Polski jest Zamość.

Pełno jest w nim przepięknych zabytków, w większości renesansowych. Z roku na rok Zamość odwiedza coraz więcej turystów przyjeżdżających tu nie tylko z terenów całego kraju ale także z różnych europejskich turystów. Rozwojowi turystyki w tym regionie z całą pewnością sprzyja rozwój infrastruktury oraz remonty poszczególnych zabytków dzięki którym miasto odzyskuje swój urok jakim mogło poszczycić się w siedemnastym czy osiemnastym wieku. Do jednych z najbardziej znanych zabytków jakie podziwiać można w Zamościu należy Brama Lwowska. Jest to jeden z elementów należących do zamojskiej twierdzy obronnej. Razem z Bramą Lubelską, Brama Lwowska stanowiła jedną z możliwości wjazdu na tereny starego miasta. W Zamościu znajdują się dwie Bramy Lwowskie - stara i nowa. Stara Brama Lwowska została wybudowana pod koniec szesnastego wieku w stylu manierystycznym. Podczas dziewiętnastowiecznej przebudowy miasta została ona zamurowana, a gdy na tym obszarze utworzono kazamaty ją również przekształcono w obiekt o charakterze więziennym. Nowa Brama Lwowska to efekt modernizacji murów obronnych jaki miał miejsce w czasie gdy ziemia zamojska znalazła się pod zaborami. Jej budowę ukończono w latach dwudziestych dziewiętnastego wieku. Nad arkadowym wejściem do budynku podziwiać można dwie płaskorzeźby. Obydwie zostały wykonane w jasnym kamieniu, a jedna z nich przedstawia wizerunek rosyjskiego cara Aleksandra. Po likwidacji zamojskiej twierdzy wiele budowli obronnych zostało zburzonych. Brama Lwowska uniknęła takiego tragicznego losu jednak jej charakter został zupełnie zmieniony. Dzis funkcjonuje jako odrębny budynek, w którym ulokowano siedzibę zamojskiej orkiestry symfonicznej imienia Karola Namysłowskiego.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1502