Dolina Górnej Łabuńki

Adres:

Zamość

Zamość to jedno z najchętniej odwiedzanych miast, które leżą na wschodnich krańcach naszego kraju.

Tysiące turystów przyjeżdżają tu nie tylko po to aby oglądać przepiękne renesansowe zabytki, ale także aby móc chociaż chwilę poprzebywać w otoczeniu zapierającej dech w piersiach przyrody jaką bez trudu można spotkać na terenach Środkowego Roztocza. Niedaleko Zamościa znajdują się między innymi takie perełki przyrodnicze jak Roztoczański Park Narodowy, Rezerwat Hubale, który jest siedzibą rzadkiej odmiany susła stepowego, Rezerwat Wieprzec który chroni urokliwe torfowiska czy wreszcie Dolina Górnej Łabuńki. Dolina Górnej Łabuńki to specjalny obszar siedlisk wielu gatunków ptactwa, który znajduje się na terenie gminy Zamość. Jego obszar to niespełna dwa tysiące hektarów powierzchni. Obszar ochronny położony jest na południe oraz południowy wschód od Zamościa. Większą część chronionego obszaru stanowią rozległe łąki porastające rzeczną dolinę. To właśnie w wysokich rzecznych zaroślach swoje miejsca lęgowe ma większość ptaków. Występują tu także trzy kompleksy stawów, w których hodowane są ryby. Podczas spacerów Doliną Górnej Łabuńki spotkać można ponad dwieście gatunków ptaków, z których znaczna część znajduje się pod ścisłą ochroną. Kluczowy nacisk kładzie się na tym terenie na ochronę dwóch gatunków zagrożonych wyginięciem, a mianowicie należą do nich derkacz oraz dubelt. Warto zaznaczyć że wspomniany obszar ochronny jest jednym z zaledwie trzynastu obszarów lęgowych występujących na obszarze całego kraju. Ochrona przyrody jest niezmiernie ważna, dlatego wybierając się na spacer czy wycieczkę rowerową nad obszar chroniony należy pamiętać o odpowiednim zachowaniu. Przede wszystkim nie wolno zostawiać po sobie żadnych śmieci ani używać ognia, tak aby nie spowodować pożaru.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1554