Kościół św. Michała Archanioła

Adres:

Władysława Reymonta 11, 22-400 Zamość

Zamość to przepiękne miasteczko leżące na wschodzie Polski. Swą sławę zawdzięcza ono przede wszystkim licznym renesansowym zabytkom.

Należą do nich przede wszystkich Pałac Zamojskich, Rynek Wielki, Ratusz, Katedra Zamojska a także inne liczne zabytki sakralne. Jednym z piękniejszych kościołów zlokalizowanych w Zamościu jest Kościół pod wezwaniem świętego Michała Archanioła. Został on wzniesiony na początku dwudziestego wieku. Jego budowę ukończono w tysiąc dziewięćset jedenastym roku. Początkowo miał on pełnić funkcję prawosławnej cerkwi garnizonowej. Podobne zabudowania powstały w tym samym czasie między innymi w Chełmie czy Puławach. Do środka budowli wejść można było centralnie położonym wejściem głównym lub jednym z dwóch mniejszych wejść bocznych jakie zlokalizowano w bocznych, lekko wysuniętych przysiółkach. Budowla ta była jednonawowa, murowana o regularnym kształcie. Wnętrze cerkwii obfitowało w liczne obrazy, wśród których przeważała twórczość ukazująca sceny biblijne, między innymi wieczerzę pańską czy ofiarowanie. Swą obecną strukturę świątynia zyskała ostatecznie w 2011 roku gdy zakończyła się jej ostatnia przebudowa i budowlę poświęcił ówczesny wysoki rangą hierarcha kościelny biskup Depo. Wystrój jaki posiada kościół św. Michała Archanioła w znacznej mierze pochodzi z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Ołtarz główny znajdujący się w kościele został zwieńczony rzeźbą przedstawiającą Chrystusa Dobrego Pasterza. Po dwóch stronach ołtarza głównego znajdują się również boczne ołtarze pomocnicze. Warto również zwrócić uwagę na otoczenie kościoła. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się budynek gospodarczy tak zwany chiński domek. W jego wnętrzach znajduje się między innymi przestrzeń działalności parafialnego oddziału charytatywnego. Przy kościele znajduje się również cmentarz parafialny.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1987