Ratusz w Zamościu

Adres:

Rynek Wielki 13, Zamość

Ratusz w Zamościu został wzniesiony niedługo po lokacji miasta przez Jana Zamoyskiego - fundatora większości zabytkowych budowli w mieście.

Jednym z głównych wykonawców ratusza był Włoch Bernard Marando, który miał również swój niewątpliwy wkład w budowę na przykład zamojskiej katedry. Ratusz w Zamościu powstał pośrodku przestronnego rynku. Jest to niesamowita budowla, która swą oryginalnością zachwyca do dnia dzisiejszego. Ratusz jest to główna budowla jaka wznosi się na rynku. Barokowa fasada budowli zwieńczona została wysoką, strzelistą wieżą. Do wejścia do ratusza prowadzą dwustronne, wysokie schody nadające budynkowi bardzo majestatyczny charakter. Zamojski ratusz można podziwiać z ogródków lokalnych restauracji, które znajdują się przy kamienicach okalających rynek. Z każdej strony budowla prezentuje się przepięknie, jest to prawdziwy unikat w skali całego kraju. Z wieży ratuszowej w każde południe rozbrzmiewa hejnał miejski, lecz ciekawostką jest to że grany jest on jedynie na trzy strony świata. Jak głosi legenda, gdy przed wiekami do miasta zbliżały się wrogie wojska do Krakowa zostało wysłane posłannictwo z prośbą o pomoc, lecz ta nie dotarła. Ówczesne władze miejskie postanowiły że w ramach odwetu nie będą odgrywały hejnału w stronę Krakowa, który w tamtych czasach pełnił funkcję ostrzegawczą przed niebezpieczeństwem najazdu obcych wojsk. Ratusz w Zamościu po dziś dzień pełni swą pierwotną funkcję, czyli jest siedzibą władz miejskich. Ma też on dodatkową rolę do spełnienia - na parterze budowli zlokalizowano bowiem główny oddział informacji miejskiej. Znajdują się w nim ciekawe publikacje dotyczące historii miasta, a także liczne mapy i szczegółowe przewodniki po największych, okolicznych atrakcjach turystycznych. Zamojski Ratusz to jedno z miejsc na mapie turystycznej miasta, które z całą pewnością musi odwiedzić każdy turysta.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 4600