Rezerwat Hubale

Adres:

Zamość

Okolice Zamościa to bardzo urokliwe tereny należące do Roztocza Środkowego.

Wokół miasta utworzono kilka rezerwatów przyrody, których bezpośrednim celem jest ochrona niesamowitej przyrody tego regionu. Jednym z ciekawszych miejsc tego typu, oprócz Roztoczańskiego Parku Narodowego i Rezerwatu Wieprzec jest Rezerwat HubaleRezerwat Hubale powstał w gminie Zamość pod koniec dwudziestego wieku - ostatecznie jego istnienie zatwierdzono w tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym drugim roku. Obszar Rezerwatu Hubale ustanowiono na trzydzieści pięć hektarów. Na terenie o takiej powierzchni pod ścisłą ochronę oddano wiele gatunków zarówno roślin jak i zwierząt. Głównym celem dla jakiego utworzono Rezerwat Hubale była ochrona susła perełkowanego. Ten niewielki zwierzak przywędrował na zamojskie tereny prawdopodobnie z obszarów Mołdawii oraz stepowej Ukrainy. Na terenie Rezerwatu przyrodniczego Hubale spotkać można także cmentarzysko kurhanowe w którym spoczywają szczątki miejscowej ludności słowiańskiej zamieszkującej przed wiekami te tereny. Rezerwat Hubale podobnie jak inne miejsca tego typu podlega ścisłej ochronie. Oznacza to, że człowiek nie powinien w żaden sposób ingerować w przyrodę na tym terenie. Nie można tu prowadzić ani zarobkowej wycinki drzew, ani odstrzału zwierząt ani tym bardziej budować budynków. Zabronione jest również pod karą grzywny zostawianie śmieci na terenie rezerwatu czy używanie otwartego ognia, które mogłoby doprowadzić do katastrofalnego w skutkach pożaru. Rezerwat Hubale leży na tyle blisko Zamościa, że spokojnie można tu się wybrać na popołudniową wycieczkę rowerową. Warto wcześniej odwiedzić punkt informacji miejskiej znajdujący się w Ratuszu na Rynku Wielkim, aby zakupić szczegółową mapę okolicy, która umożliwi najbardziej optymalne zaplanowanie trasy wycieczki.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2959