Rotunda

Adres:

Droga Męczenników Rotundy, Zamość

Zamojska Rotunda została wybudowana na początku dziewiętnastego wieku, niedługo po tym jak miasto znalazło się w granicach podlegających jurysdykcji rosyjskiego zaborcy.

Zlokalizowana jest niespełna pół kilometra na południe od centrum miasta, a jej budową podczas przebudowy miejskich murów kierował francuski generał. Rotundę ukształtowano na wzór pierścienia, który nie został zamknięty od strony miasta. Szeroki na prawie siedem metrów wał ziemi pełnił w tamtych czasach bardzo ważną funkcję obronną. Została ona otoczona także ceglano kamiennym murem, w którym do dnia dzisiejszego można obserwować niewielkie otwory strzelnicze. Historia Zamojskiej Rotundy przez wieki była bardzo ciekawa. Jej funkcja nie ograniczała się jedynie do obrony miasta. W trakcie trwania walk podczas drugiej wojny światowej, niemiecki okupant na terenie Rotundy utworzył obóz przejściowy dla polskich więźniów wśród których liczną grupę stanowiła między innymi miejscowa inteligencja. Odbywały się tu też masowe egzekucje zamojskiej ludności, którą podejrzewano o koneksje z ruchem oporu. W połowie ubiegłego wieku na terenie rotundy powstało Muzeum Martyrologii Zamojszczyzny. Jest to miejsce pamięci przede wszystkim o ofiarach drugiej wojny światowej. Na dziedzińcu Rotundy, w miejscu gdzie palono zwłoki zamordowanej ludności ustawiono kamienną tablicę, która ma zwiedzającym przypominać o tragicznych wydarzeniach z przeszłości. Przechodząc przez bramę prowadzącą na dziedziniec każda osoba mija napis wyrzeźbiony w języku niemieckim, który informuje o tym, że niegdyś na tym terenie znajdował się jeniecki obóz przejściowy policji bezpieczeństwa. Na terenie Rotundy odbywają się uroczystości poświęcone pamięci byłych więźniów obozu. Jest to również miejsce, w którym w najważniejsze święta państwowe odprawiane są msze polowe w intencji ofiar drugiej wojny światowej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1545