Rynek Solny w Zamościu

Adres:

Zamość

Rynek Solny w Zamościu to jeden z trzech placów na starym mieście które mają ważny wpływ na charakter kompozycyjny tego miejsca.

Razem z Rynkiem Wielkim oraz Rynkiem Wodnym stanowią oś symetryczną względem pozostałych zabudowań miejskich. Największym ze wspomnianych trzech placów jest Rynek Wielki. Jest to centralna część starego miasta, na której wybudowano między innymi przepiękny ratusz. Rynek Wielki niegdyś miał przede wszystkich funkcję placu handlowego, a dziś jest wizytówką miasta, do którego przez cały rok przyjeżdżają liczni turyści. Z kolei Rynek Wodny nigdy nie pełnił funkcji handlowych. W jego obrębie mieszkali najważniejsi obywatele miasta. Obecnie jest to plac spacerowy, na którym wydzielono zespół parkowy oraz utworzono fontannę z iluminacją świetlną. Trzecim najważniejszym placem jest właśnie Rynek Solny w Zamościu. Najprawdopodobniej powstał on pod koniec szesnastego wieku i stanowił miejsce handlu solą, którą przed wiekami sprowadzano do Zamościa z Drohobycza. Funkcję tę plac miejski spełniał przez kolejne lata. Przez kolejne stulecia Rynek Solny w Zamościu przechodził kolejne rekonstrukcje. W siedemnastym wieku zabudowa rynku została przedzielona niemal na połowę przez prostokąty blok wybudowany na niemal całą jego szerokość. Dziewiętnasty wiek przyniósł kolejną reorganizację zabudowy miejskiej. Wówczas między innymi likwidacji uległa waga miejska, a także stajnia, wyburzono wtedy także kilka kamienic, zapewne po to aby plac uzyskał bardziej regularny kształt. Obecnie Rynek Solny w Zamościu to prostokątny plac o wymiarach 90 na 50 metrów. Przy jednej z jego pierzei umiejscowiona jest dawna Akademia Zamojska, w murach której obecnie działa liceum ogólnokształcące. Część placu zagospodarowano na parking, zaś w pozostałej części w okresie letnim działają liczne ogródki z parasolkami.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2456