Rynek Wodny w Zamościu

Adres:

Zamość

Zamość to jest bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast jakie znajdują się na terenach Polski wschodniej.

Zostało ono ufundowane z inicjatywy Jana Zamojskiego w końcówce szesnastego wieku. To również z tego okresu pochodzi większość najpiękniejszych zabytków tego miasta do których zaliczają się między innymi Rynek Wielki, Katedra czy Ratusz Miejski. Ciekawym miejscem w Zamościu które warto odwiedzić podczas spacerów jest Rynek Wodny w Zamościu. Jest to jeden z kilku placów rozlokowanych na terenie starego miasta w Zamościu. Został on utworzony na planie prostokąta, z których dłuższy bok ma długość sześćdziesięciu pięciu metrów, zaś krótszy jedynie pięćdziesięciu metrów. Nazwę swą ten plac zawdzięcza dzięki położeniu w bliskiej odległości od miejskich murów, za którymi niegdyś bezpośrednio znajdowały się tereny zalewowe. Pierwotny układ rynku został zachwiany na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku, kiedy to jego położenie przesunięto na wschód, burząc tym samym część okalających go zabytkowych kamienic. Charakterystyczne dla tego placu jest to, że nie była mu przypisana funkcja handlowa jak to ma miejsce zazwyczaj. Pełnił on rolę wyłącznie reprezentacyjną, a mieszkanie przy nim stanowiło znaczącą nobilitację dla najbogatszych i najważniejszych mieszkańców miasta. Obecnie teren Rynku Wodnego to przede wszystkim miejsce spacerów licznych turystów i okolicznych mieszkańców. W centralnej części placu znajduje się fontanna, która podczas wieczornych pokazów ozdabiana jest także iluminacją świetlną. Na rynku przewidziano również niewielki skwer zieleni, na którym w gorące dni można odpocząć pod cieniem rozłożystych drzew. Współczesny wygląd Rynek Wodny w Zamościu osiągnął zaledwie kilka lat temu w wyniku gruntownej przebudowy, którą ostatecznie ukończono w 2010 roku.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2655