Synagoga w Zamościu

Adres:

Ludwika Zamenhofa 9, 22-400 Zamość

Zamość to bardzo urokliwe miasto leżące we wschodniej części naszego kraju.

W wyniku przebudowy w osiemnastym wieku uzyskało unikatowych charakter twierdzy. Przepiękne zabudowania miejskie a także liczne fortyfikacje każdego roku przyciągają w to miejsce licznych turystów. Nie brakuje tu także licznych zabytków o charakterze sakralnym, wśród których wymienić należy Katedrę Zamojską czy Synagogę w ZamościuSynagoga w Zamościu to jedno z najważniejszych miejsc dla judaizmu na terenie Zamościa. Budynek synagogi został wzniesiony przy dawnej ulicy Żydowskiej. Jak twierdzą znawcy sztuki jest to jedna z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych renesansowych budowli tego typu na terenie Polski. Odbywają się tu zarówno pielgrzymki organizowane przez gminę żydowską jak i wycieczki turystyczne. Budynek synagogi został wzniesiony na początku siedemnastego wieku i przez kolejne stulecia został nieznacznie zmodyfikowany, na przykład przez dostawienie od jednej jego strony niewielkiego babińca. W okresie drugiej wojny światowej rozpoczął się czas upadku świetności synagogi. Niemieccy najeźdźcy doszczętnie zrujnowali wnętrze świątyni i wewnątrz zorganizowali warsztaty stolarskie. Kilka lat po wojnie podjęto decyzję o remoncie synagogi i przeznaczeniu jej na bibliotekę miejską. Dla Synagogi w Zamościu przełomowy okazał się rok 2005, w którym to biblioteka miejska została przeniesiona do innego budynku, a synagoga wróciła pod opiekę miejscowej gminy żydowskiej. Obecnie istnieją plany, aby na terenie synagogi utworzyć muzeum poświęcone pamięci żydów, którzy niegdyś mieszkali nie tylko na terenie miasta Zamościa ale i również całej zamojszczyzny. W 2011 roku otwarto Centrum “Synagoga”, w którym znajduje się między innymi punkt informacyjno - kulturalny Szlaku Chasydzkiego. Obiekt ten jest udostępniony do zwiedzania.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1171