Cmentarz żydowski w Zatorze

Adres:

Słoneczna, 32-640 Zator

Gmina Zator jest przepięknym miejscem położonym w województwie Małopolskim. Miasto Zator ma swoją historię, która związana jest także z osadnictwem żydowskim.

Nie jest ona co prawda dokładnie poznana, ale zapisy świadczące o tym, że na tych terenach mieszkali żydzi pochodzą z 1429 roku. Ta społeczność mieszkała na obrzeżach miasta i tak jak było to przyjęte płaciła podatek za ochronę. Jeśli chodzi o gospodarkę i handel miejski w tamtym czasie, to społeczność żydowska była jego ważnym ogniwem. Cieszyła się też szacunkiem miejscowej ludności. W starych zapisach można znaleźć wzmianki o tym, że Żydzi zamieszkujący te tereny byli dobrymi, pracowitymi i prawowitymi ludźmi. Ich sytuacja zmieniła się w dwudziestym wieku. Już w 1918 roku doszło do pierwszych antysemickich zamieszek. Wielu Żydów straciło wtedy swój dobytek, a kiedy miasto zostało zajęte przez Niemców, wielu wyznawców judaizmu zginęło, spalono synagogę, zabito rabina i rozkradziono resztę dobytku. Niemcy zniszczyli także cmentarz żydowski w Zatorze. Obecnie ten cmentarz jest jednym z miejsc, które odwiedzają turyści przybywający na te tereny. Cmentarz położony jest przy ulicy Słonecznej, zajmuje powierzchnię pół hektara. Obecnie znajduje się na nim około pięćdziesięciu nagrobków, które przetrwały czasy wojny. Cmentarz żydowski w Zatorze wybudowano najprawdopodobniej około połowy dziewiętnastego wieku. Wcześniej Żydzi chowani byli w innych większych miejscowościach. Najstarsza płyta upamiętnia zmarłego w 1864 roku. Cmentarz był w tragicznym stanie po wojnie i dopiero w po 1999 roku zaczęto interesować się jego odnowieniem i odrestaurowaniem. Odnowiono nagrobki i zrobiono inwentaryzację. Cmentarz żydowski w Zatorze jest jedną z atrakcji turystycznych, brzmi to może niewłaściwie, ale faktycznie cieszy się zainteresowaniem turystów. Jednak w większości pamiętają oni, że znajdują się na cmentarzu i mimo ciekawości potrafią zachować się właściwie. Od dawna nie doszło tam do żadnych incydentów, niszczenia nagrobków, czy nawet śmiecenia.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1410