Dolina Karpia

Adres:

Zator

Dolina Karpia jest specyficznym terenem położonym w województwie małopolskim. Obejmuje swoim zasięgiem tereny aż siedmiu gmin, które znane są ze stawów hodowlanych karpi.

Tradycja hodowli karpia na tym terenie sięga czasów średniowiecznych. Specyfika terenu, czyli duża ilość stawów, łąk i lasów, powoduje, że jest to teren idealny dla turystów lubiących naturę. Dolina Karpia słynie głównie z atrakcji przyrodniczych. Największą z nich są lęgowiska ptaków, które uznawane są za największą ostoję dla ptaków takich jak, rybitwa białowąsa, ślepowron, czy podgorzałka, na terenie całej Europy. Atrakcje turystyczne związane są silnie z przyrodą i tradycją. Chętni do odwiedzenia Wioski Wikliniarskiej na pewno nie pożałują. Można nie tylko poznać historię wikliny i wyrobów z niej tworzonych na tych terenach, ale też samemu spróbować swoich sił. Lubiący tradycję, z pewnością chętnie odwiedzą też Parafię św. Mikołaja w Witanowcach. Tam można nacieszyć oczy regionalnymi wyrobami z gliny, a także z innych materiałów, które były wykorzystywane kiedyś i dziś na terenach Doliny Karpia. Wielbiciele regionalnych przysmaków, z pewnością będą musieli odwiedzić Pasiekę u Wojtka, która jest otwarta w sezonie dla turystów. Chętni mogą nie tylko zwiedzić pasiekę, położoną w malowniczym sadzie, ale też zobaczyć na czym polega praca w pasiecie, jak się pozyskuje miód, a także posmakować tego smakołyku i nawet zakupić ten przysmak. Dolina Karpia to także raj dla wędkarzy i miłośników wody. Wędkarze mogą łowić na niezliczonych jeziorach i stawach. Organizowane są specjalne wycieczki na łowiska, które można wykupić w pakiecie z noclegami, czym zajmują się firmy takie jak Frank-Bud. Dla lubiących wodę i ruch, proponuje się wycieczki kajakami. Spływy kajakowe to prawdziwa atrakcja na tych terenach, chociażby ze względu na długość tras i malownicze krajobrazy. Wycieczki krajoznawcze można odbyć też rowerami. Dolina Karpia jest więc wspaniałym miejsce, gdzie każdy turysta znajdzie coś dla siebie, bez względu na to, czy lubi wodę, ruch, czy leniuchowanie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 983